طب اسلامی

آداب حجامت

(((توصیه های مهم قبل ازحجامت)))

اسلام عزیز به آنچه که برای سلامت جسم وجان آدمی مفید است توصیه کرده است،یکی از آدابی که اسلام به شدت به آن توصیه کرده است ودستورات زیادی را در این زمینه برای مومنین صادر کرده است،بحث حجامت است، که می تواند آثار وفواید زیادی برای سلامتی انسان داشته باشد،که این تاثیر منوط به رعایت کردن دستوراتی است که در این باره صادر شده است،که در ادامه به اهم این دستورات اشاره خواهیم کرد:

 1. درمان و پیشگیري از بیماري ها را از اصلاح تغذیه شروع کنید. چراکه اصلاح مزاج وپاکسازي ارتباط عمیقی با بهتر نتیجه گرفتن از حجامت دارد. مصرف منضج و مسهل، قبل از حجامت اثر درمانی آن را بسیار افزایش میدهد.
 2. حجامت دارای انواع مختلف است. حجامت تبیغ(غلیان خون) با تجویز طبیب در هر زمان و مکانی باید انجام شود. حجامت درمانی باید زمان و تعداد و محل آن توسط طبیب مشخص شود و حجامت پیشگیری باید بر اساس روزهای ماه قمری و روزهای هفته انجام شود.
 3. هیچ گاه با شکم گرسنه حجامت نکنید چراکه این کار موجب خروج مقدار زیادي خون تمیز به جاي خون کثیف میشود.
 4. سعی کنید حجامت ها را براساس روزهاي ماه قمري تنظیم کنید. چراکه حجامت براساس ماه قمري تعیین میشود و هرروزآن داراي خواص ویژه اي میباشد.
 5. انجام حجامت درروزهاي سیزدهم الی بیست و هفتم ماه قمري مطلوبتراست، ۱۲تا۱۵ ماه و۱۷و۱۹و۲۱ ماه و ششم هر ماه، پنج شنبه آخرماه ودوشنبه بعدظهر و پنج شنبه ها صبح وچهارشنبه ها با خواندن آیت الکرسی به غیر از چهارشنبه آخر ماه. همچنین حجامت در روز سه شنبه منطبق با ۱۷ یا ۱۹ یا ۲۱ ماه قمری خواص بیشماری دارد.
 6. حجامت در روزهاي چهارشنبه وجمعه از لحاظ مفید بودن و ضررداشتن مورد تردید است پس بهتر است انجام نشود. همچنین حجامت نباید اول و آخر ماه قمری باشد. مخصوصا ظهرجمعه که منع شده است اما با خواندن آیت الکرسی ودادن صدقه درصورت تشخیص طبیب وضروري بودن آن انجام میشود.
 7. حجامت براي هرفرد بسته به طبع ومزاج وي متفاوت است. افراد صفراوی قبل و بعد حجامت ماهی کبابی و انار شیرین بخورند. افراد دموی بعد حجامت شکر سرخ بخورند.
 8. ۲۴ ساعت قبل ازحجامت باید ازمصرف تخم مرغ، ماهی، سرکه و لبنیات اجتناب ورزید، چراکه همانگونه که تخم مرغ باعث چسبیدن موادغذایی به یکدیگر میشود درخون هم به همین نحوعمل خواهدکرد.
 9. قبل وبعدازحجامت مصرف آب انارشیرین، شربت سکنجبین، شربت عسل،شربت خاکشیر ،سیاهدانه، شربت بیدمشک وآبمیوه هاي طبیعی مختلف مفید است،مشروط برآنکه سردي وگرمی شخص در نظرگرفته شود. خوردن این مواد موجب رقیق ترشدن خون میشود.
 • حتی المقدور بهتر است از ۲۴ ساعت قبل تا ۲۴ ساعت بعد از حجامت نزدیکی(مقاربت) نداشته باشید.
 • حجامت براي بانوان هنگام دوران قاعدگی ممنوع است مگرآنکه پزشک تشخیص ضرورت داده باشد.
 • حجامت درروزهاي ماه مبارك رمضان ممنوع است وپس از افطار چنانچه حداقل ۲ ساعت از افطار گذشته باشد بلامانع است، به شرط آنکه توان شخص کافی باشد.
 • بهتر است زمان حجامت هوا صاف باشد و در هوای پراز باد یا بارانی و یا طوفانی و برفی حجامت نشود.
 • بهتر است قبل از حجامت، موضع آن با روغن بنفشه یا روغن خیری یا روغن زیتون آغشته شود.
 • حجامت از چهار ماهگی به بعد هیچ ضرري ندارد بلکه بسیار مفید است. حجامت در سنین کودکی باعث رشد قد و استحکام استخوانها میشود و ایمنی بدن را در مقابل سرماخوردگی ها و بیماريهاي دیگر افزایش میدهد.
 • حجامت در افرادي که دچار بیماريهاي خونی مانند تالاسمی و سرطان خون و هموفیلی هستند باید با صلاحدید طبیب انجام شود.
 • جنبه معنوي حجامت را رعایت کنید و با خواندن ذکر بسم ا… و دعای حجامت و استغفار قبل آن و آیت الکرسی و داشتن وضو و زمزمه کردن صلوات و نشستن رو به قبله و خواندن دعای حجامت، اثرات حجامت را دو چندان کنید.
 • انواع حجامتها براي افراد مختلف در اندامهاي مختلف بدن انجام میشود. حجامت عام شایعترین حجامتها است که بین دوکتف انجام میشود، اماحجامت در اندامهاي دیگر هرکدام خواص درمانی و پیشگیري دارد. حجامت سر، حجامت ساق، حجامت سرین، حجامت اخدعین، ساکرال، نقره، ساقین، و بین عرقوب و کعبین از انواع حجامتهاي توصیه شده درطب اسلامی ایرانی است.
 • هنگام حجامت سیگار نکشید.
 • پس از حجامت تا ۲۴ ساعت کار سنگین انجام ندهید.
 • زخم حجامت را با عسل یا روغن بنفشه مرهم کنید.
 • پس از حجامت بهتر است ۱۲ تا ۲۴ ساعت استحمام نکنند.
 • نماز خواندن پس از حجامت بلامانع است و طبق فتاوي مجتهدین نیاز به شستشو و استحمام نیست اما زمانیکه این ضرورت از بین رفت (بعد ۱۲ ساعت)برای نماز بعدی باید بشوید .
 • اگر هنگام حجامت شخص دچار ضعف و سستی ویا بیحالی و بیهوشی شود، اولین اقدام آن است که سریعاً روي تخت یا زمین دراز بکشد و پاها را به حالت شیبدار قرار دهند تا خون به مغز بازگردد. در این حالت بدن عملیات جبرانی انجام میدهد و خونریزي حتی اگر لیوان حجامت هنوز روي بدن باشد بند می آید. عرق میکند و این عرق کردن نشانه بهبود وضع حجامت شونده است. معمولاً این ضعف و بیهوشی در آقایان و افراد صفراوی اتفاق می ا فتد و بیشتر در اثر نوعی ترس درونی است و این که بدن افراد ذکور با خونریزي مانند بانوان آشنا نیست.
 • بهتر است هنگام بیهوشی مقداري آب به روي بیمار بپاشند و شربتی از آب وشکر یا آب و عسل و امثال آن به وي بدهند. اگر بیهوشی شدید باشد ممکن است پس از به هوش آمدن دچار حالت تهوع و استفراغ شوندکه این هم پس از مدتی برطرف میشود. اگر یکی دو روز پس از حجامت شخص دچار ضعف و سرگیجه شود با طبیب مشورت کند وبا خوردن غذاهاي خونساز و داروهاي رساننده خون به اندامهاي بالایی این مشکل را برطرف کند. در اولین حجامت این حالات در آقایان بخصوص جوانان بوجود می آید و در دفعات بعد برطرف میشود.
 • به هیچ وجه نگران سرایت بیماريهایی مانند ایدز و هپاتیت نباشید چراکه وسائل حجامت یکبار مصرف است و اغلب این شایعات از سوي مخالفان صورت میپذیرد.
 • حجامت ها را در مدت تعیین شده توسط فرد متخصص و نظر طبیب تکرار کنید تا اثرات حجامت را بخوبی و به وضوح مشاهده کنید.
 • پس از حجامت از مصرف غذاهاي قوي و چرب به منظور جبران خون از دست رفته خودداري کنید زیرا که خون کثیف از بدن شما خارج شده است که براي بدن مضر بوده است.
 • فواید حجامت از نظر اهل بیت علیه السلام: ازدیاد عقل-قدرت حافظه-خارش بدن-کهیر-فشار خون- دندان درد –جذام-پیسی-جوش صورت و بدن-کلیه مثانه رحم-سردرد-درد و ضعف چشم-بیماری قلبی -تصفیه خون و……
 • از۱۱آذرتا۱۱دی که منطبق با ماه کانون اول رومی می باشد، طبق فرمایش امام رضا در رسالیه ذهبیه، حجامت ممنوع می باشد
 • در زمستان بعد از حجامت، سکنجبین عسلی استفاده شود.
 • ۲۴ ساعت بعد حجامت از مصرف تخم مرغ، ماهی، سرکه و لبنیات، غذای خیلی شور یا تند پرهیز شود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن