طب اسلامی

آیا پیامبر به علم اطباء، نیاز داشت؟

آیا پیامبر به علم اطباء، نیاز داشت؟

اعمال انسان به دو دسته تقسیم می شوند:

۱⃣توصلی
۲⃣تعبدی

✅در اعمال “تعبدی” مسلمان بودن، شرط است و انجام دادن آن عمل توسط غیر مسلمان، کفایت نمی کند.

✅مثلا انجام ذبح شرعی، خواندن خطبه عقد،تلقین میت و… که حتما باید توسط مسلمان انجام شود.

✅اما در اعمال “توصلی”نیازمند قصد قربت نیست و صرف انجام آن کار کفایت می کند. مثال مشهور آن که فقها در کتابهایشان مطرح میکنند نجات انسان است که نیازی به” قصد قربت” ندارد و لذا از هر کسی میتوان کمک گرفت ولو غیر مسلمان باشد.

✅انجام اعمالی مثل فصد، حجامت، طبابت، تجویز دارو و درمان، نیازمند “قصد قربت”نیست و همین که عمل صورت پذیرد، کفایت می کند ولو توسط کافر و مشرک باشد.

✅حال باید توجه داشت هیچ گاه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام نیازمند اخذ علم از کسی نیستند، اگر گزارشاتی از مراجعه به طبیب یهودی یا نصرانی درتاریخ وجود دارد به معنای اخذ علم از آنها نیست بلکه برای انجام کار و فعلی که از امورات “توصلی” است و نیاز به نیت “قربت الی الله” ندارد از دیگران کمک گرفته اند.

✅مثلا برای اجرای تجارت، حجامت، فصد، ختنه، دندان کشی، زایمان ، طبابت و امثالهم اگر به یک کارگر یا متخصص یهودی یا بودایی مراجعه کنیم، شرعا اشکالی ندارد.

✅حال اگر معصومین علیهم السلام برای انجام برخی امورات “توصلی”، از غیر مسلمان استفاده می کرده اند، نمیشود بگوییم به این دلیل، علم آن فعل خاص را، از ایشان یعنی یک فرد کافر اخذ کرده اند.

✅مثلا اصل ختنه کردن کودکان و علم آن از سوی انبیاء است ولی عملش را ممکن است به یک کافر بسپارند تا انجام دهد ، در اینصورت نمی شود گفت ختنه کردن “سنت دینی” نیست و پیامبران به “عرف” و “علم زمان” خودشان مراجعه کرده اند.
البته مثلا علم “ذبح” از انبیاء است و از سویی برای انجام آن نمی توان از غیر مسلمان کمک گرفت، بخلاف ختنه کردن کودک که علم آن از انبیاء است و عملش توسط هر کسی می تواند باشد.

✅مراجعه معصومین علیهم السلام به “طبیب یهودی” و “نصرانی” و “مشرک” و “بت پرست” از این سنخ است والا در گزارشات تاریخی دیده می شود که حضرات معصومین علیهم السلام، خودشان مثلا نحوه و نقاط مخصوص فصد یا حجامت را تعیین می فرمایند و به “طبیب” و “معالج” دستور میدهند این کار را انجام دهند.

م. م. ق

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن