خبرگزاری طب اسلامیطب اسلامی

آیت الله العظمی مکارم شیرازی:جای تعجب نیست که پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله)علاوه بر اینکه برنامه وسیعی برای روح و جان انسان آورده اند یک سلسله دستورات طبی داده باشد که در کتاب طب‌النبی(صلی الله علیه و آله) گردآوری شده است.

پیام آیت‌الله مکارم شیرازی به کنگره سیره نبوی در طب دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

قرآن مجید و سیره پیامبر اسلام سلامت روح و جسم را مورد توجه قرار داده است

آیت الله مکارم شیرازی در پیامی به نخستین کنگره سیره نبوی در طب دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد: قرآن مجید و سیره پیامبر اسلام سلامت روح و جسم را مورد توجه قرار داده است.

به گزارش خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» در شیراز، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مرجع عظام تفلید در پیامی به کنگره سیره نبوی در طب سنتی که توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حال برگزاری است، سلامتی روح و جسم را در پرتو قرآن و سیره نبوی دانستند.

در ابتدای این پیام آمده است: بدون شک انسان ترکیبی از جسم، جان، روح، ماده و معنی است و آئینی می‌تواند آسمانی باشد که فراگیر و ناظر بر جنبه‌های جسمانی و روحانی انسان باشد.

در ادامه این پیام آمده است: پرورش جنبه‌های جسمانی و مادی انسان مقدمه‌ای است برای تعالی روحانی و معنوی و به همین دلیل هنگامی که در آیات قرآن مجید و سنت پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) دقیق می‌شویم، می‌بینیم سلامت روح و جسم را توأما مورد توجه قرار داده است.

در ادامه آمده است: در یک طرف «کلو و اشربوا و لا تسرفوا» می‌گوید و در طرف دیگر «تزودو فان خیرالزاد التقوی» حتی در مورد بهشت برین در یک سو انواع نعمت‌های مادی را می‌شمرد و از سوی دیگر «رضوان من الله اکبر» را یادآور می‌شود.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به پاکیزگی و طهارت جسم و روح در این پیام آمده است: در عبادات اسلامی از یک سو رعایت طهارت و پاکی جسم را از طریق وضو و غسل توضیح می‌کند و از سوی دیگر مسئله تقرب به ذات خداوند را از طریق رکوع و سجود و اذکار نماز و حضور قلب در مورد روزه از یک سو «صوموا تصحوا» می‌فرماید و از سوی دیگر «الصوم لی و انا اجزی به».

در ادامه این پیام آمده است: جای تعجب نیست که پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله) علاوه بر اینکه برنامه وسیعی برای روح و جان انسان آورده اند یک سلسله دستورات طبی داده باشد که در کتاب طب‌النبی(صلی الله علیه و آله) گردآوری شده است.

مرجع عالیقدر شیعه در این پیام نوشته است: جالب این است که در یک جمله اشاره به هر دو جنبه شده است؛ مثلا در آیه شریفه «فلینظر الانسان الی طعامه» در سوره عبس می‌فرماید: انسان به غذای خود بنگرد، اشاره به اینکه از یک سو غذا سالم و مفید برای بدن و موجب تقویت و سلامت آن شود و از سوی دیگر غذای حلالی باشد که از طریق مشروح و مباح به دست می‌آید.

در پایان این پیام آمده است: از سوی سوم به قرینه آیات بعد از آن می‌فرماید: به غذای خود بنگرید که چگونه از آسمان آبی نازل می‌کنیم و زمین را می ‌کاویم و انواع میوه‌ها و دانه‌های غذایی خلق می‌کنیم، یعنی از آب بی رنگ هزاران رنگ و از خاک تیره انواع غذاهای لذیذ و سالم برای شما بیرون می‌آوریم.

منبع:خبرگزاری دانشجو

 

علی

✔دانشجو رشته شبکه و نرم افزار هستم و در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت می کنم ، به طب اسلامی علاقه دارم و دوست دارم در ثواب نشر حقیقت طب اسلامی سهیم باشم.❤

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن