دوشنبه , ۶ خرداد ۱۳۹۸

از اتمیسم پزشکی به راسیونالیسم معرفتی

از اتمیسم پزشکی به راسیونالیسم معرفتی

(در نقد تصمیم وزارت بهداشت درباره طب اسلامی)

🔸محمدمهدی فاطمی صدر در کانال مدرسه وتر نوشت:

🔹دفاع وزارت به‌داشت جمهوری از پزشکی ماتریالیستی-اتمیستی رائج و خط و نشان کشیدن برای طب اسلامی در این سال‌ها امری معمول بوده است، تعرض به مبانی روشی تفقه و تعیین تکلیف برای معرفت‌شناسی دینی اما اتفاقی تازه است.

🔹مدیر دفتر طب سنتی وزارت به‌داشت اخیراً با رد مطلق موجودیت طب اسلامی در اظهاراتی غریب پس از سپردن بررسی سندی و دلالی احادیث طبی به پژوهش‌گران علوم قرآنی، امکان حضور شریعت در حوزه‌ی جسمانی انسان را منتفی می‌داند.

🔹فارغ از این که بررسی احادیث بر عهده‌ی محدثان و نه قرآن‌پژوهان است، تردیدهایی اساسی در کفایت پژوهش‌کده‌های آکادمیک در سپارش متون وحیانی اعم از قرآن و حدیث به آن‌ها وجود دارد.

🔹نیز با عبور از ادعای کهنه‌ی انحصار اسلام به حوزه‌ی ایمان شخصی، خطرناک‌ترین ادعای آن مقام وزارت به‌داشت سپردن روند فهم و تعمیم احادیث به جایی بیرون از سامانه‌‌ی شیعی فقاهت است.

🔹تا پیش از این تلاش عناصر آکادمیک تعریف متون وحیانی به عنوان موضوع روندهای عقل مدرن بود، که حالا به خواباندن حدیث بر تخت تجارب پزشکی الحادی انجامیده است.

🔹موضوع‌انگاری متون وحیانی ذیل روندهای تجربی مدرن، کمابیش هم‌آن روندی است که پزشکی ماتریالیستی-اتمیستی رائج در اوقات فراغت خود با متون طبی باستانی یا جادوئی دارد.

🔹مقدمه‌ی این بازتعریف متون وحیانی از منبع تأملات دینی به موضوع مشاهدات الحادی، البته زدودن قدسیت قرآن و حدیث و هم‌کنار کردن با سائر متون عرفی تاریخی است.

🔹این جریان البته تلاش می‌کند با ارجاع به نظارت کلی شورای نگه‌بان، تهافت نظری انگاره‌های خویش را به‌پوشاند و برای فلسفه‌ی پزشکی الحادی خویش هاله‌یی شرعی دست و پا کند.

🔹با این همه اگر روزی بناء شود نظارت استصوابی فقهای شورای نگه‌بان‌ بر انبوه رویه‌های ضدشرعی رائج در رده‌های وزارت به‌داشت جمهوری ایران حاکم شود، اولین موج ریزش آن سامانه‌ی پی‌وند اعضاء خواهد بود که این روزها با محافل قتل عمد نفوس محترم بی‌فاصله نشسته است…🔺

🔸پی نوشت: املای برخی از کلمات غلط تایپی نیست و بر اساس انتخاب نویسنده بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.