طب اسلامی

اشارات طبی قرآن

اشارات طبی قرآن

📘✏️ انواع اشارات طبی موجود در آیات قرآن را به چهار دسته می توان تقسیم کرد:

۱⃣صریح و تخصصی
۲⃣صریح و عمومی
۳⃣اجمالی
۴⃣استنباطی

۱️⃣ اشارات صریح و تخصصی

آیاتی که به طور مستقیم به موضوع پزشکی به طور تخصصی اشاره دارد، مانند آیاتی که مربوط به علم جنین شناسی و مراحل شش گانه خلقت انسان در رحم است. و یا آیه مربوط به عسل که به عنوان داروی بیماری ها معرفی شده (اصطلاح شفا فقط درباره قرآن و عسل به کار رفته) و این مطلب با روایات و مقالات علمی زیادی مورد تایید واقع شده که خاصیت غذایی و پیشگیرانه و دارویی دارد و البته علت این آثار شگفت انگیز در همان آیه بیان شده است که به طور خلاصه اینگونه می توان گفت که خواص همه گیاهان در آن جمع شده است.

۲️⃣اشارات طبی صریح و عمومی

آیاتی که علاوه بر تفسیر علمی و طبی، تفاسیر عمومی نیز داشته باشند، مانند: نهی از اسراف در خوردن و آشامیدن

۳️⃣اشارات طبی اجمالی

آیاتی که به موضوعات طبی، مختصر و غیر مستقیم و اجمالی پرداخته اند، مانند آیه عذاب در جهنم که درباره سوزاندن پوست است : «…در آتشی در آوریم که هر چه پوستشان بریان گردد پوست های دیگری جایش نهیم تا عذاب را بچشند»
در این آیه اشاره اجمالی طبی به وجود مراکز احساس درد و حرارت در پوست وجود دارد، زیرا در پوست گیرنده های درد زیاد است و در لایه های زیر پوست، مانند عضلات و الیاف گیرنده های حسی کمتری وجود دارد و زمانی که در جهنم پس از سوختن و نابودی، دوباره پوست جدید تشکیل می شود مراکز احساس درد نیز در آن دوباره شکل می گیرد. این آیه با علم فیزیولوژی و پوست و جراحی نیز ارتباط دارد.

۴️⃣ اشارات طبی استنباطی

آیاتی که به روش برهان عقلی یا کشف تجربی، به حقائق طبی اشاره دارند، مانند استنباط امیرالمؤمنین ۷ درباره کمترین مدت بارداری از دو آیه: «مدت حمل و شیرخوارگی سی ماه است» و «مدت شیرخوارگی بیست و چهار ماه است» به این صورت که عدد بیست و چهار را از عدد سی کسر می کنیم و شش ماه باقی می ماند که کمترین مدت حمل است که امکان دارد نوزاد شش ماهگی به دنیا بیاید و زنده بماند.

@mahditeb

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن