خبرگزاری طب اسلامی

اولین همایش«طب ایرانی اسلامی در سلامت» به همت دانشکده علوم پزشکی ساوه برگزار شد

جای خالی دانشنامه جامع مطالعات اسلامی در حوزه پزشکی
گروه اجتماعی: مشاور وزیر بهداشت، در امور طب اسلامی با تأکید بر اینکه طب سنتی اسلامی در مسائل پزشکی الهام‌بخش است گفت: مقدمات دانشنامه اسلامی پزشکی و آموزه‌های قرآن می‌تواند بسیار هدایتگر باشد ما نیازمند دانشنامه جامع مطالعات اسلامی در این حوزه هستیم.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، دکتر محمد مهدی اصفهانی، مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب، در اولین همایش«طب ایرانی اسلامی در سلامت» که به همت دانشکده علوم پزشکی ساوه، امروز، ۳۰ فروردین‌ماه برگزار شد گفت: محور طب ایرانی اسلامی سلامت جامع و برتر است یعنی سلامتی که همه ابعاد زندگی انسان را شامل می‌شود.
وی افزود: امروز علت عقب ماندگی جوامع اسلامی بی‌بهره ماندن از قرآن در عمل و اکتفا به ظاهر قرآن است متأسفانه معارف قرآن را کنار گذاشته‌ایم و گمان می‌کنیم با بوسه زدن بر قرآن علم و معرفت ما زیاد می‌شود.
رئیس مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب با اشاره به نگرش متفاوت به انسان در مکاتب الهی و سکولار ادامه داد: سه نوع حیات در حیطه پزشکی مطرح است، حیات نباتی که شامل گیاهان، حیوانات و انسان‌ها می‌شود، حیات حیوانی که حیوانات و انسان را در بر می‌گیرد و حیات ملکوتی که ویژه انسان و فرشتگان است.
مشاور وزیر بهداشت در طب اسلامی با ابراز تأسف از اینکه بسیاری از انسان‌ها در حیات نباتی و حیوانی متوقف شده‌اند افزود: در حیات ملکوتی حتی فرشتگان نیز توان رقابت با انسان را ندارند نمونه آن معراج پیامبر اکرم(ص) است که جبرئیل نتوانست تا پایان معراج پیامبر(ص) را همراهی کند و این به دلیل عظمت انسان کامل نزد خداوند و جایگاه خلیفة‌اللهی است، درواقع این بُعد سلامت انسان ماوراءطبیعی می‌باشد.
رئیس مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب با اشاره به زحمات بزرگان طب اسلامی ایرانی ادامه داد: این علم انسان را در برابر خداوند خاشع و ترس از خداوند را در وجود انسان نهادینه می‌سازد،می‌توان گفت سلامت نوعی اعتدال در روح و روان انسان است.
وی افزود: طب سنتی اسلامی در مسائل پزشکی الهام‌بخش است؛ لذا مقدمات دانشنامه اسلامی پزشکی و آموزه‌های قرآن می تواند در این راستا بسیار هدایتگر باشد ما نیازمند ترجمه این دانشنامه به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی هستیم این کمبود امروز به خوبی احساس می‌شود چراکه برای داشتن دانشنامه جامع در مطالعات اسلامی باید این قدم برداشته شود.
رئیس مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب ادامه داد: از نظر اسلام سلامت جسم، روان و اجتماع جدایی ناپذیر هستند بدون هر یک از این سه مقوله نمی‌توان به مفهوم سلامت واقعی در اسلام دست یافت.

علی

✔دانشجو رشته شبکه و نرم افزار هستم و در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت می کنم ، به طب اسلامی علاقه دارم و دوست دارم در ثواب نشر حقیقت طب اسلامی سهیم باشم.❤

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن