خبرگزاری طب اسلامی

برگزاری نشست طب اسلامی راهی بسوی تمدن اسلامی در دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد

 

استاد دانشکده پزشکي در این جلسه به بیان نکات بسیار مفید و کاربردی در نحوۀ صحیح خوردن، خوابیدن، آشامیدن و … اشاره نموده و افزود رفتارهای درمانی در طب سنتی و اسلامی دارای نگاهی جامع و همه سو نگراست. هیچگاه در یک طرح درمانی، عضو مبتلا را جداگانه و بدون در نظر گرفتن کل سیستم بدن مورد توجه و درمان قرار نمی دهند . از سوی دیگر انسان را تحت تأثیر عوامل اقلیمی می داند، لذا در شرایط مختلف اقلیمی شکل و دستورات دارویی و طرح های درمانی تغییر می کند.

دکتر ثاقبی در بیان مزاج فصول اظهار داشت: یعنی در فصول مختلف گرم و سرد و خشک و تر، در شروع فصولی که دگرگونی در طبیعت چشمگیر است، مانند بهار و پاییز، در شرایط طوفان و بارش باران شیوه ی خاصی اعمال می شود. در نگاه جامع تر انسان را تحت تأثیر جاذبه ی ماه و تغییرات فلکی می داند و دستورات خاص در تغذیه و رفتار درمانی در اوایل، اواسط و اواخر ماه صادر می کند.

این متخصص داخلي در ادامه به دیگر دستورات پزشکی اسلام پرداخت و گفت: نکته ی دیگر اینکه پیشگیری و درمان مقدماتی را در تمام موارد لحاظ می کند یعنی تا وجود و جسم بیمار را با دستورات تغذیه ای و تمهیدات گوناگون آماده ی پاسخگویی به روشهای مختلف درمانی ننماید اقدام به درمان نمی کند. بالا خره قلّه سخن اینکه مزاج و طبایع افراد را متفاوت می داند یعنی پاسخگویی درمانی افراد مختلف که مبتلا به یک بیماری واحد می باشند به دلیل تفاوت مزاج متفاوت است لذا برای هر مزاجی انتخاب گیاه و ترکیب گیاهان و رفتار های درمانی را هماهنگ با طبع و مزاج بیمار بر می گزیند زیرا مواد غذایی ، پروتئین ها ، نشاسته ها و چربیها و سایر مواد خوراکی و میوه ها همگی دارای طبایع گوناگون هستند.

دکتر ثاقبی در ادامه افزود: رفتارهای فردی حتی انواع تکلم مانند کلام محبت آمیز و تشویق و کلام تمسخر آمیز و سرزنش، خنده و گریه، نگاه مثبت و نگاه منفی و حرکات جمعی و تنهایی، اعتقاد و ایمان و بی اعتقادی و بی ایمانی و یأس و ناامیدی هر کدام دارای طبایع متفاوتی هستند و بر وجود انسان تأثیرات متفاوت می گذارند که در شیوه و طرح درمانی باید مورد توجه قرار گیرد.

رئيس و مؤسس دانشکده طب سنتي مشهد در بیان علم طب از دیدگاه اسلام گفت: با یک چنین نگاه وسیع و عمیق و روش درمانی همه سو نگر است که علم طب در کنار علم دین قرار می گیرد که ( العلم علمان علم الابدان و علم الادیان ) و می داند که خداوند اول طبیب است و آنگاه پیامبران و خاتم شان رسول گرامی اسلام (ص) که طبیبٌ دوّارٌ بطبّه است. منتظر نمی ماند که جامعه بیمار شود و دست نیاز به سوی او دراز کند قبل از بروز بیماری اقدام به پیشگیری دردهای جامعه می کند. با تعلیم خداوندی انسان را می شناسد و کلیه عوامل حاکم و مؤثر بر او را می داند لذا برخی از دستوراتش از جمله توصیه های طبی برای همه انسانها و همه زمانهاست. بعضی از دستوراتش برای سنی خاص یا جنس خاص یا فرد خاص یا فضل خاص صادر می شود.

منبع: سایت دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد

 

علی

✔دانشجو رشته شبکه و نرم افزار هستم و در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت می کنم ، به طب اسلامی علاقه دارم و دوست دارم در ثواب نشر حقیقت طب اسلامی سهیم باشم.❤

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن