طب اسلامی

تأثيرات اخلاقى طب نوين بر پزشكان

تأثيرات اخلاقى طب نوين بر پزشكان

#پزشکان اولین قربانیان علوم غربی

🔸 تا كنون صحبت هاى زيادى در رابطه با اشتباهات و عوارض طب نوين و راه هاى درمانى آن و به طور كلى نادرست بودن اين طب ، شده است و اسناد زيادى نيز در اين رابطه وجود دارد .
اما نكته اى كه در اين بين مغفول مانده ، تأثيراتى است كه طب نوين بر اخلاق پزشكان دارد. برخى از اين تأثيرات ناشى از تعاليم و محتواى اين طب و برخى ديگر ناشى از ظرف تعليمى آن ، يعنى سيستم آموزشى حال حاضر است.
از مهمترين اين تأثيرات ، سه خصلت ماديگرايى ، قساوت قلب و بى حيايى هستند. در اينجا به طور بسيار خلاصه به چرايى اين مسأله اشاره ميكنيم :

🔸 ماديگرايى :

علت بروز اين خصلت در ميان پزشكان و پرستاران ، سيستم آموزشى است كه در آن رشد يافته اند. اين سيستم ، پايه هايى اقتصادى و همسو با نظام سرمايه دارى دارد و به تعبير شهيد آوينى (در كتاب توسعه و مبانى تمدن غرب ) ” آموزش در جهان امروز دقيقا به معناى آموزش كادرهاى تخصصى مورد نياز براى توسعه ى اقتصادى به روش هاى معمول است. ”
بنابراين خروجى اين سيستم چيزى جز افراد ماديگرايى كه مهم ترين و اصلى ترين دغدغه ى آن ها نه درمان بيمار ، بلكه کسب پول است ، نخواهد بود ! اين مسأله به وضوح ميان پزشكان و دانشجویان پزشکی بعد از گذراندن چند واحد درسی، قابل مشاهده است و شاهد مثال آن نيز هزينه هاى درمانى سرسام آور و دغدغه های صنفی جریان نظام پزشکی است، بطور مثال در کانال های تخصصی صنف پزشکان، کمترین مسئله مطرح شده سلامت و بیشترین دغدغه ی مطرح شده مسئله درآمد، تعرفه ها ،مشاغل سود آور، تجارت دارو و خدمات پزشکی است.

🔸 قساوت قلب :
روش هاى درمانى طب نوين مانند جراحى ها ، شيمى درمانى ها ، داروهاى با عوارض خطرناك و … مسبب ايجاد روحيه اى خشن در پزشكان و پرستاران خواهد بود . وقتى به هر بهانه اى بيمار را به زير تيغ جراحى ميبرند و امعاء و احشاء او را زير و رو ميكنند يا به راحتى و بدون هيچ نگرانى براى بيمار داروهاى پر عوارض تجويز ميكنند، نبايد از آنان توقع همدردى و نوع دوستى داشت ، چرا كه به كار بردن اين روش هاى به اصطلاح درمانى از طرفى و روحيه ى ماديگرايى از طرف ديگر ، به تدريج باعث عادى شدن درد و رنج بيمار براى پزشكان ميشود. شغل قصابی و غسالی به احتمال ایجاد قساوت قلب از نظر اسلام، مکروه شمرده شده است، چه برسد به تقطیع روزانه اعضای انسان ها.

🔸 بى حيايى :

اين آسيب اخلاقى به دنبال فرآيند آموزشى نامناسب طب نوين ايجاد ميشود. اختلاط زن و مرد در دانشگاه ها مسأله است مربوط به تمام رشته ها ، اما در رشته ى پزشكى به دليل اينكه موضوع مورد مطالعه بدن انسان است ، اين قضيه تأثيرات منفى شديدترى ميگذارد.
علت ديگر آن نيز كثرت لمس و نظر در راه هاى درمانى طب نوين است كه وقتى عدم اهتمام به حفظ حريم محرم و نامحرم را كه بيشتر متأثر از همان دليل اول است ، به آن ضميمه كنيم ، عمق فاجعه نمايان ميشود.ضمن اینکه سیستم تشخیص و درمان در پزشکی مدرن جایی برای حریم نگاه داشتن نمی گذارد ،مثلا از پزشکی که برای جایگذاری دستگاه ضد بارداری که حرام قطعی هست، روزانه ده ها بار حریم شکنی میکند، چه توقعی در حفظ حیا می توان داشت؟

🔸 پى نوشت ها :

١. ماديگرايى از تبعات سيستم آموزشى غربى در تمام رشته هاست ، اما رشته ى پزشكى و طب نوين جزء مواردى است كه اين مسأله در آن وضوح بيشترى دارد.

٢. طبيعتا منظور ما از پزشكان و پرستاران در اين نوشته ، تمامى آنان نيست ، بلكه غالب اين افراد را در نظر گرفته ايم و مسئله نظام پزشکی مطرح است و پزشکان و دانشجویان پزشکی اولین قربانیان مظلوم این جریان هستند.

ل . آبى

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن