طب اسلامی

تلویزیون بی طرف نیست

تلویزیون بی طرف نیست

🔹 تحلیل شهید آوینی در مورد اقتضائات رسانه های مدرن و بی طرف نبودن آنها:

🔸«یکی از احکام مشهوری که درباره سینما و تلویزیون عنوان می شود، این است که اینها ظرف هایی هستند که هر مظروفی را می پذیرند؛ اینها ابزار هستند و این ما هستیم که باید از این ابزار درست استفاده کنیم. … و کسی هم از خود نمی پرسد که اگر این چنین بود، چرا ما بعد از یازده سال از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، هنوز نتوانسته ایم از تلویزیون و سینما آن چنان که شایسته است، استفاده کنیم».

🔸”ما معمولاً ذات وسایل را نادیده می گیریم و…. چنین خیال می کنیم که از هر چیزی می توانیم هر طور که می خواهیم، استفاده کنیم؛ حال آن که چنین نیست. تلویزیون و سینما ابزار و وسایلی نیستند که هرکس هر طور که بخواهد، آنها را به کار برد و اصولاً ابزار هرچه بیشتر به سوی اتوماسیون و پیچیدگی تکنیکی حرکت کنند، محدودیت های بیشتری را بر اختیار و اراده آزاد انسان تحمیل می کنند. این سخن مک لوهان که رسانه همان پیام است، به همین معناست که رسانه ها موجبات و اقتضائاتی دارند که از آن نمی توان گریخت».

🔸«هنوز هم قریب به اتفاق متفکران و هنرمندان انقلاب اسلامی بر این باور هستند که ماهیت این وسایل، مانعی جدی در برابر ما ایجاد نمی کند و تصور عامی وجود دارد… که سینما و تلویزیون، ظرف هایی تهی هستند که هر مظروفی را می پذیرند. از آن جا که تفکر غالب متفکران و هنرمندان ما حکم بر جدایی قالب و محتوا از یکدیگر می کند. .. دیگر هرگز در اندیشة این احتمال نمی افتد که ماهیت این وسایل، مانعی در برابر بیان او ایجاد کند؛ اما حقیقت، خلاف این است».

https://telegram.me/t124ir

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. علوم جدید و تکنولوژی، مختص سبک زندگی ماده گرایی غرب بر محور تفکر اومانیستی است که محرّک آن نظام سلطه و سرمایه می باشد و مسلمانان نباید نظام آموزشی خود را بر اساس این علوم قرار دهند.

    تمدن بدلی bornos.blog.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن