خبرگزاری طب اسلامی

مدیرگروه علمی فرهنگی احیای سلامت اصفهان:کارشناسان قرآن به وجود بیش از۲۵۰تا ۳۰۰ آیه قرآن در خصوص تغذیه اذعان دارند

حامد نیک‌نام، مدیرگروه علمی فرهنگی احیای سلامت اصفهان در گفت و‌ گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اصفهان، اظهارکرد: کارشناسان قرآن به وجود بیش از۲۵۰تا ۳۰۰ آیه قرآن در خصوص تغذیه اذعان دارند وکمتر سوره‌ای را می‌توان یافت که در آن اشاره‌ای به موضوع سلامت جسمی با روحی نشده باشد. به طوری که در آیات ۸۱سوره طه، ۵۱ مومنون،۱۰ تا ۱۳ و۶۸الرحمن، ۱۶سبا، ۳۴ تا ۳۵ یس، ۳۱ اعراف، ۱۹ کهف، ۲۰ تا ۲۱ الواقعه و ۲۴ تا ۳۲ سوره عبس به صورت مستقیم به این مهم پرداخته شده است.
وی با بیان اینکه احادیثی که در مورد تغذیه سالم نیز گفته شده حداقل ۱۱ هزار روایت می‌باشد و بعضی از کارشناسان تا عدد ۱۷ هزار را هم ذکر کرده‌اند، افزود: این تعداد روایات بیانگر اهمیت دادن دین اسلام به بحث مهم سلامت است و از طرفی مایه تاسف می‌باشدکه ما چقدر قرآن و اهل بیت(ع) را در این موضوع مهم مهجور کرده‌ایم.
مدیر گروه علمی فرهنگی مرکز احیای سلامت اصفهان بیان کرد: جوامع اسلامی باید حداکثر بهره را از تعالیم طبی و تغذیه اسلامی داشته باشند این اشتیاق باید در جوامع شیعی به خصوص ایران که به دنبال تمدن نوین نوین اسلامی است، بیشتر دیده شود.
وی افزود: در موضوع سلامت از منظر اسلام، مجتهد حکیم با دقت در هر آیه قرآن و روایات در سنت و با استفاده از روش‌های صحیح، تعالیم مربوط را در این زمینه به صورت کاربردی و نظامندی تبدیل می‌کند که به آن علم طب اسلامی می گوییم، این علم نیز پویا و مطابق با مقتضیات جدید اقلیمی، زمانی، اجتماعی، شخصی وقابل اجتهاد و پیشرفت است.
مدیر گروه علمی فرهنگی مرکز احیای سلامت اصفهان بیان کرد: هر گونه برداشت کاربردی از قرآن و سنت در حوزه سلامت باید توسط متخصص طب اسلامی انجام گیرد و باید در برخورد مستقیم و غیر کارشناسانه عموم مردم با منابع مختلف  احتیاط کرد.
وی با اشاره به اینکه در قرآن کریم اصول کلی برای تغذیه بیان شده است، به آیه «کُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لاتُسْرِفُوا» اشاره کرد و گفت: وقتی این آیه را می‌خوانیم و به ترجمه آن توجه می‌کنیم، کلمه اسراف و زیاده روی را در ذهن می‌گذرانیم که در اینجا اشاره به حق و اندازه بودن آن دارد.
نیک نام افزود: مصرف نامناسب، مصرف کمتر یا بیشتر از حد نیاز بدن، مصرف در زمان نامناسب ساعات شبانه روز، مکان نامناسب، حالات بدنی و روحی نامناسب، فصل نامناسب، عدم تناسب چند خوراکی باهم، غذاهای با عوارض جدی برای سلامت در سلامت انسان تاثیر دارد و مومن برای اینکه از محبت خدا دور نشود باید تعالیم اسلام درباره تغذیه سالم را جدی بگیرد تا از حداکثر سلامت بهره‌مند شود و در نهایت عدم اسراف در تغذیه، رعایت سلامت تغذیه با تعالیم اسلام است.
وی ادامه داد: از اصول قرآن در باب تغذیه، حلال بودن تغذیه که بیشتر ناظر به بعد شرعی و حدود الهی و دیگری طیب بودن که بیشتر ناظر به سلامت و پاکیزگی آن است و براساس آموزه‌های قرآن می‌توان گفت که تمام حلال و حرام‌های غذایی ناطر بر سلامت روحی انسان و منافع اوست، نه فقط سلامت جسمی و ظاهری.
نیک نام تصریح کرد: حرام بودن یا خبیث بودن یک غذا فقط ناظر به احکام و تکوین آن نمی‌باشد، بلکه شامل نحوه بدست آوردن صفاتی که به واسطه رفتار انسان بر آن عارض می‌شود نیز می‌باشد.امروزه غذاهای بسیاری را در سفره مسلمین شاهد هستیم که از نظر ذاتی و شرعی حلال‌اند ولی طیب نیستند که باید در این  زمینه به متخصصین طب اسلامی رجوع کرد.
وی با بیان اینکه در تعالیم اسلام غذایی مورد تایید است که حلال و طیب باشد وعلت آن هم رسیدن به حداکثر سلامت جسمی و روحی است، گفت: مصادیق روحی و روانی حلال و طیب بودن غذا از منظر تعالیم اسلامی با خوش اخلاقی و یا بد اخلاقی، رقت یا قصاوت قلب، افزایش یا کاهش حافظه، ارتباط غذا با ایمان فرد، تمایلات جنسی، نشاط و میل به عبادت، شجاعت و ترس که در تعالیم اسلامی مورد توجه واقع شده اند رسول خدا(ص) مصرف به را باعث افزایش شجاعت، خرما موجب افزایش صبر و زیتون را سبب خوش اخلاقی دانسته‌اند.

منبع:ایکنا

علی

✔دانشجو رشته شبکه و نرم افزار هستم و در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت می کنم ، به طب اسلامی علاقه دارم و دوست دارم در ثواب نشر حقیقت طب اسلامی سهیم باشم.❤

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن