خبرگزاری طب اسلامیطب اسلامی

مقدمات ممنوعیت مجدد حجامت فراهم می شود

در حالي روز گذشته ۲ مركز طب‌سنتي همزمان با هفته سلامت به‌صورت ناگهاني پلمب شد كه طي چند هفته قبل بي‌مهري‌ها به اين حوزه زيادتر شده است تا جايي كه معاونت اين طب در وزارت بهداشت نيز با تصميمات يك شبه دولتِ منحل شد.
به گزارش فارس؛ همزمان با هفته سلامت و در روز گذشته دو مركز مربوط به طب سنتي در تهران پلمپ شد. يكي دانشكده طب سنتي ارمنستان در ايران و ديگري مركز موسسه حجامت ايرانيان. اما و اگرهاي مربوط به اين تعطيلي زياد است و مسئولان وزارت بهداشت موضع شفافي نسبت به اين موضوع ندارند ولي آنچه مشخص بوده بلاتكليفي طب سنتي در كشور و بي مهري به اين رشته توسط مسئولان مربوطه است.

حسين خيرانديش، رئيس موسسه حجامت ايران و رئيس دانشكده طب سنتي ارمنستان شعبه ايران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رابطه با پلمب دو مجموعه تحت نظر خود مي‌گويد: در رابطه با پلمب اين دو مجموعه پيش از اين هيچ هشداري به ما نداده بودند و روز گذشته به طور ناگهاني پلمب شد كه موسسه حجامت ايرانيان با شكايت معاونت درمان وزارت بهداشت و بهداشت و مركز آموزش طب سنتي ارمنستان شعبه ايران با شكايت پليس امنيت پلمب شده است.

وي افزود: موسسه حجامت ايرانيان از سال ۶۹ فعاليت خود را آغاز كرده و با همكاري وزارت بهداشت به بحث آموزش پزشكان در حوزه طب سنتي ورود يافته است به عبارتي مي‌توان گفت تمام پزشكاني كه در حوزه حجامت و طب سنتي فعاليت مي‌كنند‌، از موسسه ما اين آموزش‌ها را فرا گرفته‌اند.

به گفته رئيس موسسه حجامت ايرانيان تا كنون ۷ هزار پزشك موفق به اخذ گواهي حجامت و طب سنتي از اين مجموعه شده‌اند. همچنين دوره‌هاي آموزش طب سنتي براي آنها ارائه شده است.

خيرانديش با بيان اينكه ما از دو سال پيش تا كنون درخواست مجوز فعاليت در قالب سلامتكده را براي اين مجموعه‌ها از وزارت بهداشت داشته‌ايم، افزود: با اين وجود پرونده ما در وزارت بهداشت بدون پاسخ باقي مانده و نه جواب مثبت و نه منفي در اين زمينه به ما داده‌اند ولي اكنون ما را متهم به نداشتن پروانه كار مي‌كنند البته مؤسسه آموزشي ما نيز با مجموعه طب سنتي ارمنستان همكاري داشته و طي چند سال اخير ۸۰ دانشجوي دكتراي تخصصي در اين زمينه فارغ‌التحصيل شده‌اند همچنين ۲۳۰ تا ۲۴۰ دانشجوي عمومي نيز مشغول تحصيل در اين رشته هستند.

رئيس موسسه حجامت ايرانيان، خاطر نشان كرد:‌پلمب مراكز ما در حالي صورت گرفته كه از وزارت بهداشت سه ماه يكبار و به صورت مكرر بازرسي انجام مي‌گرفته ولي اكنون بدون هيچ اطلاع قبلي مركز را پلمب كرده‌اند، همچنين فعاليت مركز آموزشي ما بر اساس آئين‌نامه‌هاي موجود در اين زمينه بوده كه در دوران دولت قبل نيز مورد توجه قرار گرفته و راه‌اندازي شده است.

يكي از اساتيد مركز طب سنتي ارمنستان در ايران كه متخصص طب سنتي بوده و اين رشته را در به دانشجويان تدريس مي‌كند به فارس گفت: اين موضع بدون هشدار قبلي انجام گرفته و مشخص نيست به چه دليل پلمب شده است، اين در حالي بوده كه مخالفت با طب سنتي از دي ماه سال گذشته شكل گرفته و مراكز مربوط به اين طب به بهانه‌هاي مختلف تعطيل مي‌شوند.

وي با اشاره به اينكه دانشكده طب سنتي ارمنستان شعبه ايران فعاليت مستقيم داشته و در دوره رياست‌جمهوري دوره قبلي راه‌اندازي شده گفت: با تغيير دولت فعاليت اين دانشكده نيز دستخوش تغييراتي شده و روز گذشته اين مركز و مركز حجامت ايرانيان پلمب شد.

اين استاد دانشكده طب سنتي ارمنستان ادامه داد: در حال حاضر دانشجويان براي اخذ مدرك دكتري در حوزه طب سنتي در اين دانشكده از سال ۲۰۱۲ مشغول تحصيل هستند كه در حال حاضر تكليف اين دانشجويان و خود دانشكده مشخص نيست و بدون هشدار قبلي متاسفانه روز گذشته پلمب شده است.

رئيس دانشكده طب سنتي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي به فارس در اين ارتباط گفت: دانشگاه شهيد بهشتي دانشكده‌هاي ديگري به صورت زيرمجموعه ندارد كه در سطح شهر مشغول انجام برنامه‌هاي آموزشي و پژوهشي در حوزه طب سنتي باشد. مجموعه‌هاي پلمب شده در روز گذشته نيز ارتباطي با دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي نداشته و بنده نيز در جريان علت و دلايل تعطيلي آن نيستم.

محمود مصدق خاطرنشان كرد: البته مسئول نظارت بر بخش خصوصي و دولتي مراكز آموزشي، معاونت درمان وزارت بهداشت بوده و پملب و بازگشايي آن نيز به دست همين معاونت است.

رئيس اداره طب سنتي وزارت بهداشت: از موضوع اطلاعي ندارم

اما محمود خدادوست، رئيس اداره طب سنتي وزارت بهداشت كسي كه متولي اين حوزه در وزارتخانه بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي است در واكنش به اين مسئله به فارس گفت: جزئيات اين موضوع را نمي‌دانم و خبر رسمي نيز در اين زمينه به من نرسيده است البته بايد جزئيات را از اداره نظارت و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي بپرسيد البته مركز حجامت ايران و دانشكده طب سنتي ارمنستان شعبه ايران كه شما خبر از پلمب آن داده‌ايد مجوزي نداشته است.

وي در مورد اينكه آيا پيش از پلمب اين دو مجموعه هشدار در مورد فعاليت آنها داده بوديد يا خير، گفت: اين مسئله مربوط به ما نبوده و اينكه به چه صورت اين مراكز دانشجو مي‌گرفته را بايد از معاونت آموزشي وزارت بهداشت سؤال كنيد. همچنين اينكه چرا و به چه علتي پلمب شده است در ارتباط با اداره ما نيست.

رئيس اداره كل طب سنتي وزارت بهداشت در پاسخ به اينكه آيا اين موضوع بدون هماهنگي شما انجام گرفته يا خير، گفت: با هماهنگي ما نبوده است ولي ۶ ماه پيش طي نامه‌اي از معاونت طب سنتي سؤال كردند كه آيا شما به اين دو مركز مجوز داده‌ايد يا خير و ما هم جواب داديم خير البته مجوزش به ما ارتباطي ندارد چرا كه اگر كسي بخواهد دانشگاهي راه‌‌اندازي كند بر اساس قانون بايد اين موضوع با هماهنگي معاونت آموزشي و شوراي گسترش دانشگاه‌ها صورت گيرد.

خدادوست با تأكيد بر اينكه ما مسئول ارائه مجوز نيستيم، گفت: در صورتي كه خبر رسمي در اين زمينه به ما واصل شود موضوع را پيگيري مي‌كنيم. در حال حاضر شما به ما اين مسئله را خبر داده و اطلاع از اين موضوع به صورت تلفني خبر رسمي تلقي نمي‌‌‌شود.

سخنگوي وزارت بهداشت: پلمب قانوني بوده

ايرج حريرچي، قائم مقام وزير بهداشت هم در گفتگو با خبرنگار فارس از بيان جزئيات در مورد اين خبر امتناع كرد و گفت: پلمب اين دو مجموعه به صورت قانوني و با حكم مقام قضايي صورت گرفته است.

فروردين ۲ سال پيش بود كه رهبر معظم انقلاب اسلامي در اجراي بند يك اصل ۱۱۰ قانون اساسي سياست‌هاي كلي «سلامت» را ابلاغ كردند. در اين ابلاغيه ۱۴ بندي به موارد مختلفي از جمله تقويت بازار رقابتي براي ارائه خدمات بيمه درماني، اولويت پيشگيري بر درمان، روزآمد كردن برنامه‌هاي بهداشتي و درماني و تأمين منابع مالي پايدار در بخش سلامت اشاره شده است.

مقام معظم رهبري: طب سنتي مي‌تواند باب جديدي در مسائل كلان مربوط به بهداشت و درمان بگشايد

يكي از بندهاي پر و پيمان ابلاغيه مقام معظم رهبري، مربوط به بازشناسي، تبيين، ترويج، توسعه و نهادينه كردن طب سنتي ايران است. اين بند موارد مختلفي همچون ترويج كشت گياهان دارويي تحت نظر وزارت جهاد كشاورزي و حمايت از توسعه نوآوري‌هاي علمي و فني در توليد و عرضه فرآورده‌هاي دارويي سنتي تحت نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي همچنين استاندارد سازي و روزآمد كردن روش‌هاي تشخيصي و درماني طب سنتي و فرآورده‌هاي مرتبط با آن است.

رهبري سال هاست كه به طب سنتي توجه ويژه‌اي نشان مي‌دهند. ايشان در يكي از ديدارهاي خود با اساتيد دانشگاه‌ها از خبر تشكيل دانشكده طب سنتي نيز به يك مژده تعبير كرده بودند؛ همچنين در سال ۱۳۸۶ خطاب به رياست جمهور وقت فرمودند: «جناب آقاي رئيس جمهور، اين گياهان دارويي و طب سنتي از جمله كارهايي است كه مي تواند باب جديدي در مسائل كلان مربوط به بهداشت و درمان بگشايد. توجه و اهتمام جنابعالي در اين كار بسيار مفيد خواهد بود ان‌شاء الله.»

حمايت از طب سنتي با توجه به رهنمودهاي مقام معظم رهبري پس از سال ‌هاي طولاني مورد توجه مسئولان قرار گرفت و در ارديبهشت سال ۹۲ با تشكيل معاونت طب سنتي- اسلامي وزارت بهداشت و تأسيس دانشگاه طب سنتي – اسلامي تلاش شد گامي عملي در راستاي حمايت و گسترش اين دانش چند هزار ساله برداشته شود.

چراغ طب سنتي رو به خاموشي

با روي كارآمدن دولت يازدهم وتصدي پست وزارت بهداشت به يك عطارزاده، اين اميد ايجاد شد كه قرار است طب سنتي بيش از بيش مورد توجه قرار گرفته و احياي آن به صورت جامع مد نظر قرار گيرد. اما برنامه‌هاي دولت يازدهم نشاني از اين احيا نداشت و رسانه‌اي شدن لغو مصوبه تاسيس دانشگاه طب سنتي – اسلامي دراسفند ۹۲ماجراهاي تازه‌اي را ايجاد كرد. همچنين كش و قوس‌ها بر سر معاونت شدن طب سنتي در وزارت بهداشت آغاز شد و سرانجام چند هفته پيش وزير بهداشت در اجلاس رؤساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي از تبديل شدن معاونت طب سنتي به اداره كل طب سنتي خبر داد. خبري كه براي علاقه‌مندان طب سنتي خوشايند نبود و آنها را با دغدغه مواجه كرد. اما و اگرهاي خاموش شدن چراغ طب سنتي با حكم وزيري كه خود فرزند يك عطار بوده، فراوان است و عليرغم اينكه سيد حسن هاشمي اذعان دارد، اين كار تنزل نيست و ما از طب سنتي حمايت مي‌كنيم ولي نشانه‌ها حكايت از داستان ديگري دارد. داستان‌هايي كه مسئولان وزارت بهداشت موضع شفافي تاكنون نسبت به آن نداشته ولي آنچه مشخص بوده بلاتكليفي طب سنتي و بي مهري به اين رشته توسط مسئولان مربوطه است.

البته برخي گمانه زني‌ها نيز سنگ‌اندازي‌هاي وزارت بهداشت را برگرفته از مخالفت‌‌هاي اساتيد طب‌سنتي با برخي از سياست‌هاي بهداشتي و درماني دولت مي‌داند كه اين موضوع نيز جاي تامل دارد.

علی

✔دانشجو رشته شبکه و نرم افزار هستم و در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت می کنم ، به طب اسلامی علاقه دارم و دوست دارم در ثواب نشر حقیقت طب اسلامی سهیم باشم.❤

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن