طب اسلامی

حمایت یا ضربه به طب اسلامی؟

💎حمایت یا ضربه به طب اسلامی؟💎

🔷نهال طب اسلامی در حیطه ی درمان بیماری ها،بر اساس آمار و ارقامی هرچند اولیه، دارای اثرات خوب و شگرفی بوده است،و نتایج موفقیت های آن،نزد مراجعین از بدیهیات است و در مباحث تغذیه و بهداشت هم طب اسلامی بلامنازع بوده و مورد قبول اجماعی هست.

🔷موجب حیرت است که چرا باید به جای رسیدگی، آبیاری ،حصار پیچی،مراقبت و حتی پیوند زدن، این نهال نو رس را در معرض سیلاب،آفات و باد های مهلک قرار داده و قبل از اینکه رشد اولیه کند،اقدام به هرس و نقد آن کنند. هر چند نقد در محیط های علمی و عالمانه موجب رشد این علم خواهد شد.

🔷در این زمانه و در این جهان لم یزرع ،که بیماری و مرگ ایده و هدف اول طب یهود است ،اگر نهالی به اسم طب اسلامی کاشته ایم،نباید آن را از ریشه در آوریم و فلان درخت که باب میل شخصی،ذوقی،و شاید ، چون موجب توجه اذهان به ما می شود ، را بکاریم.

🔷حتی،ولی ،اما ،اگر …در فضای عمومی و غیر تخصصی راه نیاندازیم
و وقتی طب اسلامی ریشه گرفت ،بایستی به نقد آن در فضاهای تخصصی و دور از فضای عمومی،بلکه در بین اکابر فن طب و با مداقه و تحقیقِ جامع الاطراف بپردازیم .چون هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد و عمومی کردن نقد فقط تیشه به ریشه حوزه ،روحانیت و طب زدن هست.

🔷اجتهاد هایی که در روایات و دارو ها صورت گرفته،و برای صاحب نظرش حجیت شرعی داشته است و در درمانگری و تجربه هم تا حد قابل قبول مطابق واقع بوده و موفق عمل کرده است،کافیست تا برای نقد عجولانه و بدون پژوهش عمیق،خاموش باشیم.برخی از کسانی که عاجز از خواندن و ترجمه صحیح متون تخصصی طب اسلامی هستند ادعای نقد داشته و بی مهابا در فضای مجازی اشکالات غیر کارشناسی می نمایند.

🔷کاش تعقل ها، تفکر ها و نقد ها، به دور از سلایق شخصی یا حسادت و جلب توجه ها باشد.

🔷بصیرت داشته باشیم ، اولویت ها را در نظر بگیریم و به قول امام خمینی ره هرچه فریاد دارید سر (طب صهیونیستی)آمریکا بزنید.

✍🏻ج.ش

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن