طب اسلامی

حوزه های علمیه در طب شیمیایی و طب سنتی مداخله نکنند

حوزه های علمیه در طب شیمیایی و طب سنتی مداخله نکنند

🔹 نکته اول:
“طب شیمیایی”و” طب سنتی” هر دو با اصول مشخصی بر پایه ی تجربه بشری نهاده شده است و باصطلاح از “علوم تجربی” محسوب می شوند و وزارت بهداشت و آموزش پزشکی، متولی مشخص و رسمی این دو مکتب طبی است هر چند در عمل نهاد متولی آن، نسبت به طب سنتی بی مهری می ورزد.

نکته دوم:
🔹طب وحیانی_اجتهادی اسلام که از سنخ “علوم انسانی_اسلامی” محسوب می شود و امروزه نهاد متولی در دولت ندارد و لذا حوزه های علمیه به صورت ذاتی متولی احیای طب اسلامی شده اند و هزار عالم و فاضل حوزوی در حال تبین نظری و عملی آن هستند.

نکته سوم:
ضروریست حوزه‌های علمیه بدون مداخله در پزشکی رایج و طب سنتی، در سامان بخشیدن به حوزه های بهداشتی، تغذیه ای و درمانی بر اساس اجتهاد در متون قرآن و حدیث اقدام نماید و پا را فراتر از ماموریت های ذاتی خویش نگذارند.
البته حوزه های علمیه می توانند با تعامل سازنده با دانشگاه علوم پزشکی و دانشکده طب سنتی، برای تبین عینی و عمل به “مکتب طب اسلامی” از دیگر مکاتب طبی کمک بگیرند، بدلیل اینکه برخی از گزاره های این مکاتب تاریخی و معاصر از انبیاء اخذ شده است و در بستر تاریخ دچار انحراف و التقاط شده اند لذا بخش های قابل استفاده ای در این مکاتب پزشکی و سلامتی وجود دارد که با میزان کتاب، حدیث، عقل و اجتهاد قابل بهره برداری است.

نکته چهارم:
🔹پزشکی مدرن و سنتی هم در وادی اجتهاد در قرآن و حدیث ورود غير کارشناسی ننمایند و بگذارند تا مجتهدین، محققین و فضلای حوزه به امور مربوط به علوم انسانی اسلامی که حوزه تخصص خودشان است عمل نمایند و با ناشی گری در مسائل نظری و عملی در این حوزه، موجب ایراد خسارت های غیر قابل جبران نشوند، البته لازم است در مباحث فلسفه ی علم، فقه پزشکی و اخلاق پزشکی و گزاره های حوزه سلامت از طب اسلامی استفاده نمایند.

نکته پنجم
🔹این سه مکتب طبی بدون التقاط نظری و مداخله عملی در امورات یکدیگر، در کنار هم، برای خدمت به بشر اقدام نمایند و مردم هم آزاد باشند با مردمسالاری پزشکی(آتونومی در اخلاق پزشکی) انتخاب مکتب و روش نمایند و مسول عمل خویش باشند.

👌سعی کنید با تبین این مسئله برای بیرون رفت از بحران های موجود کمکی کرده باشید

م. م. ق

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن