خبرگزاری طب اسلامی

دکتر حسین خیر اندیش:چرا روحانیان کتاب های خود را نمی خوانند؟ مسائل طبی که در کتب دینی بیان شده است را باید توجه داشته و آن ها را به مردم انتقال دهند.

دکتر حسین خیر اندیش:چرا روحانیان کتاب های خود را نمی خوانند؟ مسائل طبی که در کتب دینی بیان شده است را باید توجه داشته و آن ها را به مردم انتقال دهند.
چالش های پیش روی طب سنتی اسلامی ایرانی

حسین خیراندیش رییس مؤسسه تحقیقات حجامت ایران : امام خمینی می فرماید که طب سنتی در نتیجه بیخردی سردمداران ما کنار گذاشته شد و گواه تاریخ نیز بر این است که طب سنتی را با ۳۰۰ سال تلاش از ما گرفتند.

خیراندیش وضع قانون «ضرورت وجود دیپلمه طب سنتی از دانشگاه داخلی و خارجی» را زمینه از بین رفتن طب سنتی بیان و اظهار کرد: با وضع این قانون زمینه از بین رفتن طب سنتی فراهم شد این همان شیوه ای است که وزارت بهداشت دنبال می کند و در عین حال مدرک نیز نمی دهند، همان کاری که انگلیسی ها کردند.

توسعه طب سنتی بعد از انقلاب اسلامی

این محقق و پژوهشگر طب سنتی به وضعیت طب سنتی پس از انقلاب اسلامی اشاره و ابراز کرد: پس از انقلاب اسلامی حرکت هایی شروع شد و افرادی اندک در حجره های کوچک موجب باقی ماندن طب سنتی شدند.

وی با اشاره به فعالیت مؤسسه تحقیقات حجامت ایران موجب توسعه طب سنتی شد، گفت: این مؤسسه آموخته های موجود را نشر داد و این حرکت فراگیر موجب توسعه طب سنتی شد که در سال ۹۲ تا ۱۲ میلیون حجامت انجام شده است.

خیراندیش با بیان این که توانایی بالقوه طب سنتی موجب توسعه آن شد، اظهار کرد: اگر این توانایی بالقوه به علم همراه شود توانایی آن صد چندان می شود به عبارت دیگر عاملان طب سنتی به عالمان طب سنتی تبدیل شوند.

نادیده گرفتن طب سنتی از سوی دولت

این استاد طب سنتی با گلایه از دولت در نادیده گرفتن اصل ضرورت طب سنتی، گفت: برنامه ریزی شه بود که تا سال ۹۲ به ۲ هزار نفر گواهی حکیمی کار داده شود و ۷۰ درصد طب سنتی شود همچنین ۸۷۰ داروی گیاهی بیمه شود اما هیچ کدام اتفاق نیفتاد.

وی افزود: شورای عالی طلب سنتی که متشکل از رییس جمهور و چند تن از وزرا و ۷ کارشناس است در دولت حتی یک جلسه نیز تشکیل نداده است چرا که بنده یکی از ان کارشناس ها هستم که دعوتی از من برای حضور در این شورا به عمل نیامده است.

خیراندیش یا اشاره به محدودیت هایی که دولت برای پژشکان طب سنتی ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: همه محدودیت هایی که برای ما ایجاد شده است موجب پیشرفت ما شده است.

وی با گلایه از نمایندگان مجلس قبل، اظهار کرد: ما از نمایندگان مجلس قبل گله مندیم که قول هایی به ما دادند امام هیچ کاری در زمینه طب سنتی انجام ندارند، چرا بودجه هنگفتی را به بخش بهداشت اختصاص می دهند که یک کارمند حقوق ۷۰۰ میلیونی دریافت کند اما کاری هم انجام ندهد که این به خاطر هزینه زیادی است که در اختیار ان ها است در حالی که در بخش های دیگر با کمبود بوجه مواجه هستیم.

طب سنتی موجب الفت بین مسلمانان و غیرمسلمانان می شود

رییس مؤسسه تحقیقات حجامت ایران را یک نهضت فراگیر و همه جانبه با پشتوانه تاریخی دانست و اظهار کرد: طب سنتی با آینده ای روشن، اقتصادی، سیاسی، زداینده نفوذ مورد تأکید رهبر، دشمن زاد و پاک کننده است.

وی با بیان این که طب سنتی الفتی فراگیر را موجب می شود، ابراز کرد: طب سنتی موجب رشادت بخشی نسل شیعه در جهان و ایجاد الفت بین مسلمانان و غیرمسلمانان می شود.

طب سنتی موجب کمک به اقتصاد مقاومتی می شود

خیراندیش طب سنتی را موجب کمک به اقتصاد مقاومتی بیان و اظهار کرد: در طپب سنتی با تولید دارو مانع خروج عرض از کشور می شود و با توجه به این که ۴ میلیارد دارو در سال به کشور وارد می شود کمک شایانی در این بخش می کند.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی افزود: طب سنتی موجب جذب توریست و خدمت می شود از جمله ایجاد نهاد های کوچک مانند طب سنتی در جذب این توریست ها نقش مؤثری دارد.

طب سنتی جلوه عالی از امر به معرف و نهی از منکر است

وی طب سنتی را جلوه عالی از امر به معرف و نهی از منکر خواند و ابراز کرد: با توجه به این که طب سنتی مانع بسیاری از بیماریها از جمله دیابت و نازایی می شود و مانع از بین رفتن نسل می شود بنابراین طب سنتی از مصادیق امر به معرف است.

ضرورت توجه روحانیت به کتب دینی در زمینه طب سنتی و انتقال آن ها به مردم

خیراندیش با اشاره به کتاب های عالمان دینی در خصوص طب سنتی، گفت: چرا روحانیان کتاب های خود را نمی خوانند؟ مسائل طبی که در کتب دینی بیان شده است را باید توجه داشته و آن ها را به مردم انتقال دهند.

این استاد طب سنتی ادامه داد: دستورات اهل بیت علمی ترین دستورات است و احادیثی معتبر، علمی و قابل اعتبار در زمینه طب سنتی بیان شده است همچنین پیامبر اکرم(ص)، امام رضا(ع) و امام سید علی خامنه ای حجامت کردند.

ضرورت بهره مندی اصولی از طب سنتی

وی با بیان این که ما طرفدار طب سنتی اصولی از طب سنتی هستیم، گفت: اگر اندیشه های طب اسلامی ایرانی با طب کلاسیک در هم آمیخته شود تحول بزرگی در طب رخ خواهد داد.

علی

✔دانشجو رشته شبکه و نرم افزار هستم و در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت می کنم ، به طب اسلامی علاقه دارم و دوست دارم در ثواب نشر حقیقت طب اسلامی سهیم باشم.❤

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن