خبرگزاری طب اسلامیطب اسلامی

دکتر محمدحسن رجبي دواني:خواجه نصيرالدين طوسي و علامه حلي اطباء بزرگ مکتب اهل‌بيت(علیهم السلام)

محمدحسن رجبي دواني از اساتيد برجسته تاريخ اسلام وصاحب اثر”شکوه طب دراسلام”نقش برجسته دانشمندان بزرگ مسلمان درترويج سلامت و قدرت بالاي ايشان دردرمان بسياري از بيماريها را مورد تشريح قرارداد.
20151010155919859وي با اشاره به جايگاه طب در تمدن اسلامي افزود: تمام آنچه ما براي سعادت از جمله در بخش طب و سلامت نياز داريم در تعاليم اهل‌بيت(علیه السلام) است.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي عنوان کرد: با ظهور اسلام پيامبر(صلی الله علیه و آله) درکنار ساير تعاليم الهي مسائل بهداشت و سلامت مسلمانان نيز پرداخت. به عنوان مثال روزه که به عنوان عامل سلامتي ازسوي پيامبر(صلی الله علیه و آله) عرضه شد و امروز نيز دانشمندان اذعان دارند که روزه براي سلامتي بسيارمؤثر است، نهي از پرخوري، کراهت نوشيدن نوشيدني‌هاي بسيارگرم يا بسيار سرد در تعاليم پيامبر ديده مي‌شود که با تحقيقات امروز نيز همخواني دارد.
رجبي دواني اظهار داشت: با تعاليم پيامبر(صلی الله علیه و آله) مسائل بهداشت و سلامت به گونه‌اي در جامعه مسلمانان نهادينه شده بودکه وقتي طبيبي به مدينه ‌آمده و مدتي در آنجا حضور داشته بيماري را نمي‌يابد چون مردم به دستورات بهداشتي پيامبر(صلی الله علیه و آله) عمل کرده بودند.
وي ادامه داد: قرار بود بعد از پيامبر(صلی الله علیه و آله) تعاليم ايشان در عرصه‌هاي مختلف از جمله در زمينه بهداشت و سلامت را اهل‌بيت(علیهم السلام)در اختيار بگيرند اما در اثر خيانتي که به جايگاه اهل‌بيت(علیهم السلام) شد، بشريت در همه عرصه‌ها از جمله عرصه طب، بهداشت و سلامت خسارت ديدند.
عضوشوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: براي نهادينه شدن فرهنگ در جامعه نياز به قدرت سياسي است وقتي قدرت سياسي را از اهل‌بيت(علیهم السلام) گرفتند ما در عرصه طب حديث داريم اما اگر اهل‌بيت(علیه السلام)در رأس حاکميت بودند مي‌توانستند درسطح جهاني آن را گسترش دهند و متاسفانه چنين نشد.
رجبي دواني خاطر نشان کرد:همه محققان بر اين باورند که قرن چهارم و پنجم دوران طلايي تمدن اسلام و مسلمانان بلکه تمدن بشريت است.دوره‌اي که دانشمندان با ارزشي در همه عرصه‌ها از جمله طب اسلامي به وجود مي‌آيند که به برکت حاکميت دولت شيعه ‌آل بويه بوده است.
وي اظهارداشت: دانشمدان مسلمان شيعه علم طب را نه براي درآمد و شهرت بلکه براي معرفت به ساحت قدسي خداوند تحصيل کرده و آموزش مي‌دادند تا انسان ها بيشتر به عظمت خداوند پي ببرند.
اين استاد برجسته افزود: شخصيت بزرگ شيعي خواجه نصيرالدين طوسي فقيه، فليسوف، منجم، رياضي‌دان و طبيب مشهوراست.حتي علامه حلي طبيبي بزرگ بوده است که اگر ازمکتب اهل‌بيت(علیهم السلام) درست بهره گرفته مي‌شد در عرصه بهداشت تحولات بسيار عظيمي ايجاد مي شد. شيعيان در گذشته با بهره از اهل‌بيت(علیهم السلام)به پيشرفت‌هاي بزرگي دست يافتند.
وي در پايان خاطرنشان کرد: برخلاف آنچه در غرب از دير باز تا کنون مشاهده مي‌شود طب اسلامي براي رفع مشکل از بندگان الهي بود درحالي که در غرب با کمال قساوت بيماري درست مي‌کنند تا از طريق آن به سود و تجارت بپردازند.و اميدواريم نظام جمهوري اسلامي با ايجاد تمدن نوين اسلامي درعرصه طب اسلامي اقدامات لازم را انجام دهد.
اسلام تأکيد ويژه‌اي بر سلامت و بهداشت مردم دارد.
منبع:خبرگزاری فارس

علی

✔دانشجو رشته شبکه و نرم افزار هستم و در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت می کنم ، به طب اسلامی علاقه دارم و دوست دارم در ثواب نشر حقیقت طب اسلامی سهیم باشم.❤

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن