خبرگزاری طب اسلامی

رئیس سازمان غذا و دارو در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما: وزارت بهداشت مخالفتی با استفاده از محصولات تراریخته ندارد

صحبت هاى مخالفین تراریخته در مورد مخاطرات است. ما هم این مخاطرات را قبول داریم و باید آنها را بررسى کنیم

رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به این که استفاده از محصولات تراریخته اما قابل ارزیابی و نظارت است گفت: وزارت بهداشت مخالفتی با استفاده از این محصولات در کشور ندارد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، باشگاه خبرنگاران نوشت: رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو، حیات غیب، نماینده سازمان محیط زیست و محمود تولایی، رئیس انجمن ژنتیک ایران و آزاد عمرانی عضو هیئت رئیسه انجمن ارگانیک ایران شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی موضوع محصولات تراریخته پرداختند.

وزارت بهداشت مخالفتی با  استفاده محصولات تراریخته در کشور ندارد

دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه مبنی بر این که  آیا استفاده از محصولات تراریخته را جایز می‌دانید، گفت: وزارت بهداشت مخالفتی با  استفاده محصولات تراریخته در کشور ندارد.

وی با اشاره به این که واردات محصولات تراریخته انحصاراً بر دو محصول سویا (کنجاله دامی، سویا و روغن سویا) افزود: واردات گندم و برنج تراریخته به کشور نداریم لذا هر فرآورده تراریخته‌ای که مجوز بین‌المللی داشته باشد را برچسب گذاری می‌کنیم.

دیناروند با بیان این که مردم حق انتخاب در استفاده از محصولات را خواهند داشت خاطر نشان کرد: محصولات تراریخته ممکن است مفید یا مضر باشد به طوری که جایی که برای محیط زیست و انسان مضر ارزیابی شده نباید آن را استفاده کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به برنامه ششم توسعه پیرامون محصولات تراریخته در کشور تصریح کرد: پیرامون محصولات تراریخته در کشور مخالفت‌هایی وجود دارد به گونه‌ای که وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد داده و دولت آن را تصویب کرده است تا امکان استفاده از این علم و فناوری در کشور وجود داشته باشد بنابراین مخالفت کورکورانه و یا تایید کورکورانه نباید داشته باشیم لذا با توسعه و تولید آن موافق هستیم.

استفاده از محصولات تراریخته مخاطره آمیز اما قابل ارزیابی است

وی با بیان این که استفاده از محصولات تراریخته مخاطره آمیز اما قابل ارزیابی است، عنوان کرد: بدون ارزیابی ایمنی اجازه ورود این محصولات را به بازار نخواهیم داد.

 استفاده از محصولات تراریخته در صورت نظارت و ارزیابی درست مخاطره آمیز نیست

تولایی رئیس انجمن ژنتیک ایران در ادامه این برنامه در پاسخ به سوال اول مجری مبنی بر این که چند درصد محصولات تراریخته است، گفت: قسمت اعظم ذرت دنیا تراریخته است به گونه‌ای که بخش زیادی طیور را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به این که بخش زیادی از ذرت، سویا، کنجاله‌ها، پنبه و چغندر قند تراریخته است، ادامه داد: کشورمان ۱۶۵ میلیون هکتار مساحت دارد که ۵۱ میلیون آن مستعد کشاورزی است.

تولایی با اشاره به این که همه این محصولات در داخل کشور قابلیت تولید دارند، بیان کرد: اگر ژن مقاومت به شوری را از گیاه خانواده نمک بگیریم و به گندم غیرمقاوم انتقال دهیم در این صورت می‌توانیم به بهره‌وری خوبی دست یابیم.

رئیس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به این که ۷۱ مجوز مصرف در ۱۷ محصول صادر شده است که دارای برچسب است ادامه داد: محصولات اصلاح شده ژنتیکی حدود ۲۰ سال است که در بازار مصرفی دنیا قرار دارد به طوری که تولید آن ها رو به توسعه است.

تولایی گفت: استفاده از محصولات تراریخته مخاطره آمیز اما قابل ارزیابی است.

سازمان محیط زیست در استفاده از محصولات تراریخته موضع احتیاط آمیز دارد

حیات غیب، نماینده سازمان محیط زیست در ادامه برنامه با اشاره مواد غذایی دام و طیور را از کشور برزیل وارد کرده ایم گفت: کشور برزیل بعد از آمریکا بزرگ ترین تولید کننده محصولات دست کاری شده ژنتیکی است

نماینده سازمان محیط زیست با تاکید بر این که سازمان محیط زیست در استفاده از محصولات تراریخته موضع احتیاط آمیز دارد، عنوان کرد:  این محصولات برای غذای دام و طیور از کشور برزیل وارد شده است.

وی با اشاره به پروتکل ایمنی زیستی که در سال ۱۳۷۹ امضا شده است عنوان کرد: این پروتکل در سال ۸۲ در مجلس به تصویب رسید و در نهایت در سال ۸۸ قانون ایمنی زیستی تدوین شد.

حیات غیب با اشاره به این که بعد از ۶ سال توانستیم محصولات تراریخته را در بازار برپسب گذاری کنیم اظهار داشت: محصولات تراریخته در بازارمان وجود دارد.

نماینده سازمان محیط زیست با تاکید بر رویکرد احتیاط آمیز نسبت به محیط زیست ادامه داد: باید ملاحظات لازم برای استفاده از محصولات تراریخته را در نظر بگیریم.

علی میلانی

✔دانشجو رشته شبکه و نرم افزار هستم و در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت می کنم ، به طب اسلامی علاقه دارم و دوست دارم در ثواب نشر حقیقت طب اسلامی سهیم باشم.❤

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن