طب اسلامیمباحث نظری

سنت ارزشمند پزشكي ما يا طب سنتي بود، كه چون با طب جديد غربي مشابه نبود، خوار و بي مقدار شد

دكتر غلامعلي حداد عادل رياست اسبق مجلس شوراي اسلامي

«دراوايل قرن حاضر، وقتي ما با تمدن غربي مواجه شديم، غالباً يكباره از گذشته‌ي خود بريديم و با استقبال از اين تمدن، با خوش بيني بسيار به انتظار آينده نشستيم. نور تندي كه از افق غرب به چشم هاي ما مي تابيد، همه چيز را تحت الشعاع خود قرار مي داد. حالت ما در آن دوران ،‌شبيه حالت ميزباني بود كه پيش ميهماني كه قرار است به خانه‌ي او بيايد، احساس حقارت مي كند، چنين ميزباني سعي مي كند بيش از آمدن ميهمان ،‌حتي المقدورظاهر خانه‌ي خود را نو كند و مي كوشد تا هر چيز قديمي و كهنه را به دور بياندازد و اگر دور انداختن آن ممكن نباشد، لااقل آن را به رنگ نو درآورد تا پيش آن ميهمان مشكل پسند خجالت نكشد. آري ما نيز چنين كرديم. با عجله هر چيز قديمي را كه از پدرهاي خود به ميراث برده بوديم از خانه بيرون ريختيم و سعي كرديم تا چيزي كه به سليقه‌ي ميهمان ما خوش نيايد در خانه باقي نماند.

اكنون كه چند ده سال از آن هنگامه‌ي تاراج سنت ها و ميراث ها گذشته است و فهميده ايم آن ميهماني كه در انتظار ش بوده ايم ، آن قدرها هم كه فكر مي كرده ايم، مؤدب و خوش خلق و نجيب و سالم نبوده ونيست و خود به فسادهاي گوناگون مبتلاست. شايد وقت آن رسيده باشد كه بينديشيم چه بايد بكنيم و چه بايد نكنيم ؟ شايد هنگام آن باشد كه بازمانده‌ي آن ميراث كهن را قدر بدانيم . ما در عرض چند ده سال ، ميراث هزار ساله‌ي خود را آتش زديم. علم را هنر و آداب و سنن خود را كنار گذاشتيم وسعادت را در آن دانستيم كه غربي شويم. از جمله يادگارهاي عزيزي كه در خانه داشتيم و به دور انداختيم، يكي هم سنت ارزشمند پزشكي ما يا طب سنتي بود، كه چون با طب جديد غربي مشابه نبود، خوار و بي مقدار شد. هنوز بسيارند كساني كه با شنيدن نام طب سنتي تصور مي كنند سخن از خرافات باطل پير زنان است و هنوز بسيارند كساني كه هر عقيده اي را به صرف غربي نبودن باطل مي دانند».

منبع:کتاب  طب سنتي ، جمعي از نويسدگان ص ۵و۶

 

علی میلانی

✔دانشجو رشته شبکه و نرم افزار هستم و در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت می کنم ، به طب اسلامی علاقه دارم و دوست دارم در ثواب نشر حقیقت طب اسلامی سهیم باشم.❤

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن