طب اسلامی

طب اجتهادی اسلام

💎طب اجتهادی اسلام 💎

🔷متد اجتهاد و استنباط حضرتعالی برای مباحث طبی چگونه بوده و از چه علوم مقدماتی بهره میگیرید؟

استاد تبریزیان:

🔶چون این کار اولین کار اجتهادی طبی و شروعی برای استنباط و استدلال در روایات طبی است قطعا قدری سخت بوده و مستلزم مقدمات فراوان میباشد که مهمترین این مقدمات تسلط بر علم اصول و رجال است که بنده نیز در مقدمه جلد اول کتاب خودم دراسه فی طب الرسول المصطفی ص آورده ام که بدون علم اصول رسیدن به این واقعیات امکان ندارد.

🔶ما از قواعد اصولی همچون مباحث الفاظ، حجت و دیگر مباحث حتی الامکان استفاده کردیم و خوشبختانه تسلط بنده بر علم اصول و مطالعات فراوان و دوره های متعددی که این علم را تدریس کرده ام خیلی به من کمک کرد.

🔶 همان کاری که فقیه در فقه انجام میدهد بنده در طب انجام داده ام و الان نیز مشغول تکمیل جلد پنجم کتابم هستم و این بار واصحتر و مفصل تر از قبل و با تصریح بیشتر به استفاده از قواعد اصولی نقش اصول را در این مباحث نشان خواهم داد، که گرچه مطالب قدری پیچیده تر خواهد شد ولی به کارگیری قواعد اصولی در استنباطات طبی در این جلد پررنگ تر خواهد بود چون به نظر بنده طلاب که صاحبان اصلی این علم هستند به قدر کافی با طب اسلامی آشنا شده اندکه بتوانیم مطالب طبی را به شکل عمقی و اصولی مطرح کنیم.

🔷برای استفاده از آیات و روایات مربوط به مباحث طبی، روش تفکر نقلی محض را قبول دارید؟

🔶 اصلا چنین چیزی امکان ندارد چون ما خواهانیم که از آیات و روایات احکام متفاوت استخراج کنیم و داروهای متعدد به دست بیاوریم پس باید از علم اصول و روش استنباط استفاده کنیم تا بتوانیم داروهایی بیشتر از آنچه در روایات منصوص موجود است و شامل تمام بیماری ها و مباحث طبی میشود، تهیه و تولید کنیم.

🔶 یعنی همان کاری که شیخ انصاری در کتاب مکاسب خودش انجام داده و از تعداد محدودی روایت چند هزار حکم استنباط کرده است، ما نیز میخواهیم این گونه عمل کنیم تا دستمان در درمان پر باشد و این بدون کمک گرفتن از علم اصول و با اکتفا به روش نقلی، ممکن نیست لذا هم معتقدیم و هم مجبوریم از علم اصول استفاده نماییم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن