خبرگزاری طب اسلامی

طب اسلامی و سنتی ریشه الهی دارند/ طب سنتی تحریف شده است

حجت الاسلام محمد مهدی قاسمی، مدیر مؤسسه طب الائمه(علیهم السلام) در گفت‏گو با خبرنگار خبرگزاری رسا،

با تأکید بر وجود تفاوت در منشأ طب اسلامی و طب سنتی اظهار داشت: منشأ طب سنتی تجربه شخصی افراد، قیاس‏هایی که از این تجارب برداشت می‏شود، خواب و الهام از منابع طب سنتی است؛ برای مثال ابن سینا و زکریای رازی، برخی خواب‏ها را دلیل اکتشافات خود دانسته‏اند.

گردآورنده کتاب بحران پزشکی غرب از دیدگاه اندیشمندان غربی ادامه داد: الگو گرفتن از رفتار حیوانات و طبیعت از دیگر منشأهای طب سنتی به شمار می‏روند؛ در واقع منشأ طب سنتی انسانی بوده و اخیرا افرادی که در زمینه طب سنتی در حال فعالیت هستند از آیات و روایات نیز بهره گیری کرده‏اند.

مدیر مؤسسه طب الائمه(علیهم السلام) به تشریح منشأ طب اسلامی پرداخت و تصریح کرد: طب اسلامی صرفا از وحی الهی گرفته شده و در طول سالیان از سوی انبیاء(صلی الله علیه و آله) و ائمه(علیهم السلام) مطرح شده است؛ همچنین در قرآن کریم آیاتی در زمینه طب اسلامی وجود دارد و مجتهدان و متخصصین با تحقیق در این آیات و روایات به تجربه عملی رسیده‏اند.

حجت الاسلام قاسمی از جمله دیگر تفاوت‏های طب اسلامی و طب سنتی را شیوه و روش آن‏ها دانست و افزود: روش‏های طب اسلامی درون بینی و بر اساس آیات قرآن کریم و روایات می‏باشد و طب سنتی ابداعی است؛ در نتیجه نیز شاهد تفاوت‏های چشمگیری هستیم.

وی به نتایج متقابل در برخی عملکردهای طب اسلامی و طب سنتی اشاره کرد و گفت: گاهی در برخی دستورات طب اسلامی و طب سنتی به نتایجی متقابل به هم می‏رسیم؛ دلیل این تقابل در شیوه درمان است که طب سنتی تنها معلول بیماری را درمان می‏کند و این در حالی است که طب اسلامی به درمان علت و معلول بیماری‏ها می‏پردازد.

مدیر مؤسسه طب الائمه(علیهم السلام) به معرفی انواع طب در خارج از ایران پرداخت و اظهار داشت: طب غربی مدرن که همان علم آلوپاتی بوده و طب غربی کهن که طب یونانی و طب سنتی است؛ طب ابو علی سینا، جرجانی، زکریای رازی و حتی عقیلی خراسانی از جمله طب‏های سنتی غربی هستند که از سقراط، جالینوس و بزرگان یونانی گرفته شده است.

حجت الاسلام قاسمی طب سنتی غربی را نیز دارای ریشه‏ های آسمانی و انبیاء(صلی الله علیه و آله) دانست که دچار تحریف شده است و ادامه داد: در قرن‏های گذشته طب سنتی از طریق پیامبران(صلی الله علیه و آله)به مردم ابلاغ می‏شد و متاسفانه این طب‏ها همانند دین مسیحیت و یهود در گذر زمان با تحریف همراه شدند؛ اما طب اسلامی از سوی ائمه(علیهم السلام) پالایش و در احادیث و روایات جمع آوری شده است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن