خبرگزاری طب اسلامیطب اسلامی

عامل سرطان کشف شد!سبزیجات و سن افراد!!!

ثبت سالانه ۹۰ هزار مورد جدید از ابتلا به سرطان در کشور و مرگ و میر ۵۵ هزار مبتلا به سرطان، حکایت از این واقعیت دارد که شیوع سرطان در ایران نگران کننده است. اما معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، معتقد است که بکار بردن اصطلاح “سونامی سرطان” برای نشان دادن عمق نگرانی از شیوع این بیماری در کشور، درست نیست!!!!!!!

به گزارش خبرنگار مهر، متخصصان حوزه سلامت معتقدند که شیوع سرطان در ایران نگران کننده است و اگر وضع به همین شکل ادامه یابد، موارد مرگ و میر ناشی از ابتلا به سرطان نیز سرعت خواهد گرفت. این در حالی است که هنوز آمار دقیق و مستندی از موارد ابتلا به سرطان در کشور نداریم و آنچه اعلام می شود، آمارهای تخمینی است که با آمارهای واقعی، فاصله دارد. در همین حال، دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، معتقد است که افزايش بروز سرطان در کشورهاي در حال توسعه!!!!!!!!!!!!! به مراتب بيشتر است و در ۲۰ سال آينده باید منتظر افزایش ۸۰ درصدی رشد سرطان در کشورهای در حال توسعه باشیم.

مجلس شورای اسلامی در سال ۶۸، نظام سلامت را به ثبت آمار سرطانها در کشور موظف کرد و شاهد بودیم که در آن سال، آمار بیماران مبتلا به سرطان، حدود ۱۱ هزار نفر اعلام شد ولی در سال ۸۸ که آخرین آمار رسمی ثبت سرطان در کشور اعلام شد، تعداد بیماران مبتلا به سرطان به حدود ۷۰ هزار نفر رسید. این در حالی است که آمار واقعی سرطان در سال ۶۸ بین ۴۵ تا ۵۰ هزار مورد بود و در سال ۷۵ هم کارشناسان معتقد بودند آمار واقعی ثبت سرطان بیش از ۵ برابر!!!!!!!!!!! آمارهای رسمی!!!!!!!!!!! بود. همچنین در سال ۷۹ نیز فقط ۳۰ درصد آمارهای ثبت سرطان واقعی بود و به ۷۰ درصد از سرطانهای ثبت نشده!!!!!!!!!! در این سال، اشاره ای نشده بود. در حال حاضر نیز گفته می شود سالانه حدود ۹۰ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان جدید در کشور داریم و پیش بینی می شود که حدود ۴۰۰ هزار بیمار مبتلا به سرطان در ایران زندگی می کنند.

دکتر ایرج حریرچی معاون مدیریت منابع انسانی و توسعه وزارت بهداشت پیش بینی کرده است که موارد ابتلا به سرطان در ایران طی ۱۵ تا ۲۰ سال آینده دو برابر!!!!! خواهد شد.

وی با اشاره به صرف هزینه ۸۰۰۰ میلیارد تومانی!!!!!! برای درمان سرطان در کشور، عنوان داشته که در زمینه برنامه کنترل و پیشگیری از سرطان در کشور، به خوبی برنامه ریزی نمی کنیم و عملکرد مناسبی در این خصوص نداریم!!!!!!!!!! ابتلا به سرطان قبل از ۷۵ سالگی، ۱۳ درصد و احتمال مرگ قبل از ۷۵ سالگی، ۸ درصد است و این آمارها نشان می دهد وضع خوبی در زمینه درمان و کنترل سرطان نداریم!!!!!!!!!

در همین حال دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت، از آلودگی هوا به عنوان عامل زمینه‌ساز سرطان یاد کرد و اظهار داشت: سرطان یکی از عواملی است که سلامت مردم را به خطر انداخته و از نظر اقتصادی خانواده‌ها را متزلزل می‌کند!!!!!!!

وی معتقد است که سن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! شایعترین علت ابتلا به سرطان است. چرا که با افزایش سن، تغییرات ژنتیکی را شاهد هستیم. از طرف دیگر جامعه ما در حال سالمند شدن است. بنابراین انتظار آن است که در سالهای آتی افزایش بروز موارد سرطان را شاهد باشیم.

سیاری،‌ مواد غذایی ناسالم را از دیگر عوامل زمینه‌ساز سرطان خواند و گفت: در صورت آلوده بودن مواد غذایی، خطر سرطان‌زا بودن آنها وجود دارد. ثابت شده که مواد غذایی حاوی نیترات، سرطان‌زا هستند. این در حالی است که بیشترین نیترات در صیفی‌جات و سبزیجات!!!!!!!!!!!! وجود دارد. همچنین فلزات سنگین مانند آرسنیک، آفلاتوکسین و… نیز در بروز سرطان نقش بسیار مهمی دارند.

معاون وزیر بهداشت، کشنده‌ترین سرطان در کشور را سرطان معده عنوان کرد و افزود: سرطان ریه، پستان، روده بزرگ، معده و پروستات پنج سرطان شایع کشور هستند. البته با رعایت موارد ساده و جدی گرفتن علائم، می‌توان از بروز این بیماری پیشگیری و یا در مراحل اولیه ابتلا، آن را شناسایی کرد.

منبع:خبرگزاری مهر

آخرین اطلاعات ثبت شده از موارد ابتلا به سرطان در وزارت بهداشت نشان می‌دهد، ٣‌درصد سرطان‌های کشور مختص کودکان!!!!!!!!!!!!!!!! است، کودکان زیر ١٥ سالی که بیش از همه گرفتار سرطان خون می‌شوند. سرطانی که گاهی برای درمانش، ٢٠٠‌میلیون تومان هزینه می‌شود.
اینها روز گذشته، در نشست خبری نهمین کنگره بین‌المللی انجمن خون و سرطان کودکان ایرانی عنوان شد. زمانی که حسن ابوالقاسمی، رئیس این کنگره، توضیحاتی درباره نتایج بررسی سرطان کودکان داد: « از ١٠٠ تا ١١٠‌هزار سرطان جدیدی که هر‌ سال در کشور ثبت می‌شود، ٣٥٠٠ مورد آن مربوط به کودکان زیر ١٥‌سال است که ٣‌درصد از میان کل سرطان کشور را تشکیل می‌دهد.» به گفته او، این آمار برگرفته از آخرین اطلاعات دریافتی از مرکز ثبت سرطان وزارت بهداشت است
«این‌که می‌گوییم ٣‌درصد از سرطان‌های کشور، گریبان کودکان را می‌گیرد، آمار کمی نیست، زیرا کودکان در آغاز زندگی خود هستند و درمان در آنها نقش بسیار مهمی دارد.»و اولین سرطان شایع میان کودکان را سرطان خون عنوان کرد: «سرطان مغز و اعصاب مرکزی و سرطان غدد لنفاوی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.»

منبع: افکارخبر

دکتر علی مطلق رئیس اداره مبارزه با سرطان وزارت بهداشت رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت یکی دیگر از شاخص های زندگی ناسالم را عدم استفاده از میوه و سبزیجات در خانواده های ایرانی به مقدار لازم ذکر کرد و گفت: میزان مصرف میوه و سبزیجات باید در طول روز ۵ وعده و یا ۴۰۰ گرم باشد که متاسفانه فقط ۱۰ درصد از خانواده ها این میزان مصرف را دارند.

منبع:عصر ایران

وزیر بهداشت گفت: ۳۰۰ هزار ایرانی به بیماری سرطان مبتلا هستند و هر سال ۹۰ هزار نفر به تعداد این بیماران اضافه می شود و ۲ هزار میلیارد تومان از اعتبارات کشور صرف این بیماری می شود. بیمه ها ناکارآمد هستند و بسیاری از این مبتلایان بی پناه هستند.هزینه های سرطان یکی از دلایل سقوط مردم به زیر خط فقر است.

منبع:الف

مدیر برنامه ملی سرطان با بیان این که تا ۱۵ سال آینده جمعیت مبتلایان به سرطان در کشور به دو برابر افزایش می‌یابد تصریح کرد: سالانه در ایران دو هزار میلیارد تومان هزینه سرطان می‌شود اما هزینه‌های غیرمستقیمی که وارد می‌شود ۳ برابر آن است.وی همچنین در مورد اینکه کدام یک از عوامل خطرزا در ایران باعث ابتلا به سرطان می‌شود، گفت: اگر به سیستم و شیوه زندگی غربی نزدیک شویم یعنی “زندگی صنعتی” ما گسترش یابد و نقش سیگار را هم در نظر بگیریم به این نتیجه می رسیم که ۶۰ تا ۷۰ درصد عوامل سرطان در کشورهای در حال توسعه شیوه زندگی و سیگار است.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

فاطمه ورشویی در حاشیه نخستین سمینار بهینه‌سازی پرتودرمانی که در هتل پردیسان مشهد برگزار شد در گفت‌وگو با فارس در رابطه با آمار طبق آمار جهانی و رسمی میزان بروز سرطان در کشور طی ۲۰ سال آینده ۲ برابر می‌شود.ورشویی همچنین با اشاره به شیوع بالای سرطان سینه درزنان ایرانی افزود: ۴۰ درصد از بیماران زن که به مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی رضا(علیه السلام) مراجعه می‌کنند بیماران مبتلا به سرطان سینه هستند.وی با بیان اینکه سن بروز سرطان سینه در جهان ۵۰ سالگی و در ایران ۴۰ سالگی است ؛ از جمله دلایل بروز سرطان علاوه بر تغذیه، عوامل محیطی و استرس، به موارد ارثی و ژنتیکی به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل نیز اشاره کرد.

انتظار مي‌رود در ۱۰سال آينده تعداد موارد جديد سرطان (۸۵هزار نفر در سال) دوبرابر افزايش يابد.

منبع :سلامت همشهری انلاین

علی

✔دانشجو رشته شبکه و نرم افزار هستم و در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت می کنم ، به طب اسلامی علاقه دارم و دوست دارم در ثواب نشر حقیقت طب اسلامی سهیم باشم.❤

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن