خبرگزاری طب اسلامی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: طب سنتی اسلامی ایرانی یک جریان زنده و پویا است

جلسه ۱۹۶ کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه موضوع ” ثبت طب سنتی اسلامی ایرانی ” به عنوان میراث فرهنگی در سازمان فرهنگی ملل متحد “یونسکو” در دستور کار قرار گرفت و گزارشی پیرامون این موضوع ارائه شد.

در این گزارش با اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در تصویب کنوانسیون‌های بین‌المللی پیرامون موضوع میراث فرهنگی، اقدامات صورت گرفته به منظور ثبت آثار فرهنگی کشور نیز مورد اشاره قرار گرفته است.

در ادامه این گزارش، با اشاره به پیشنهاد سال ۲۰۱۳ جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ثبت ” طب سنتی اسلامی ایرانی ” به عنوان میراث فرهنگی معنوی در سازمان فرهنگی ملل متحد یونسکو روند پیشرفت این پیشنهاد نیز تشریح شده است.

پس از ارائه این گزارش، اعضا ضمن اشاره به برخی از نواقص و کاستی‌های موجود در تعریف طب سنتی اسلامی ایرانی در یونسکو، که منجر به کند شدن روند ثبت این موضوع شده، بر رفع این کاستی‌ها تأکید کردند.

اعضای کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، همچنین با اشاره به لزوم فعالیت بیشتر در حوزه «دیپلماسی علم و فناوری» استفاده از تجارب سایر کشورها در این زمینه را نیز مورد تأکید قرار دادند.

دبیر کمیته و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت :در هم در این زمینه گفت: طب سنتی اسلامی ایرانی یک جریان زنده و پویا است که از گذشته تا حال به صورت مستمر ادامه داشته و می‌تواند مکمل طب جدید باشد.

وی افزود: تفوق و برتری طب سنتی اسلامی ایرانی بر سایر موارد مشابه در سایر تمدن‌ها کاملاً به اثبات رسیده و می‌توان گفت این طب یک مکتب جامع و کامل است.

در ادامه این جلسه، رئیس دانشگاه جندی شاپور خوزستان با اشاره به وضعیت آثار باستانی این منطقه خواستار توجه جدی سازمان میراث فرهنگی به این موضوع شد.

وی همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه برگزاری همایش دانشگاه جندی شاپور اعلام کرد: این همایش در نیمه اول دی ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

دستور بعدی جلسه، موضوع برگزاری همایش مکتب طب سنتی خراسان بود که گزارش اقدامات انجام شده و برنامه‌های پیش رو در این زمینه توسط مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی مشهد ارائه شد.

علی

✔دانشجو رشته شبکه و نرم افزار هستم و در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت می کنم ، به طب اسلامی علاقه دارم و دوست دارم در ثواب نشر حقیقت طب اسلامی سهیم باشم.❤

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن