سه شنبه , ۴ تیر ۱۳۹۸

مبنای طب اسلامی کتاب خدا و روایات ائمه(ع) است/با سعی و خطا نمی توان به علم طب رسید کرد

new-bitmap-image

 

سیدمحمدرضا حاج سیدجوادی، پژوهشگر طب اسلامی در نهمین جلسه از سلسله نشست‌های آشنایی با طب اسلامی در دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم برگزار شد، با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع)گفت:معصوم(ع) میفرماید هرشهری نیاز به سه گروه دارد،فقیهان آگاه و پرهیزگار،مدیران خیرخواه و مسلط به کار و طبیبان دانای کار و مورد اعتماد.

 

وی ادامه داد: ایشان در ادامه می فرماید اگر این سه یا یکی از اینها نباشد مردم به پستی می افتند.

 

سید جوادی تصریح کرد: طب مدرن معتقد است علم طب جزو علوم حسی و تجربی است و با سعی و خطا بدست می آید و در این میان جان هزاران انسان از دست می رود اما اسلام معتقد است علم طب علم وحیانی است و با وحی به پیامبران منتقل می شود.

 

unnamed

 

وی با اشاره به طبقه بندی علوم گفت:این طبقه بندی شامل چهار دسته می شود، علوم محسوسات که همان علوم تجربی و از جمله طب مدرن است، علوم معقولات که همان علوم عقلی از جمله ریاضی و فلسفه است.

 

وی ادامه داد:سومین دسته علوم مشهودات که همان شهود و حقایقی است که برجان انسان حاکم می شود  و دسته چهارم وحی است که از طرف خدا بر انبیا نازل می شوداز جمله علم طب.

 

پژوهشگر طب اسلامی تصریح کرد:با سعی و خطا نمی توان کار طب کرد چرا که با جان انسان ها سر و کار دارد.بطور مثال سال های سال شیرین بیان برا تسکین درد معده و گل گاوزبان یرای تسکین اعصاب تجویز می شد اما امروز علم ثابت کرده است که این گیاهان به شدت سمی هستندویا آمپول دیکلوفناک سدیم که برای تسکین درد استفاده می شد تا کنون بیش از صد هزار نفر را فلج کرده است.

 

وی در ادامه با اشاره به فرمایشات معصومین (ع) گفت: در طب اسلامی ۹۰ درصد درمان با مبانی ۲۴ گانه طب، و ۱۰ درصد با دارو انجام می شود در حالی که این موضوع در طب مدرن عکس است.

 

پژوهشگر طب اسلامی یادآور شد:مبنای طب اسلامی کتاب خدا و روایات ائمه(ع) است همچنانکه در آیه ۶۸ سوره مبارکه مائده می فرماید:«بگو ای اهل کتاب شما هیچ نیستید تا زمانی که به دستورات الهی که در کتب آسمانی فرستاده شده قیام کنید» و این آیه یکی از کلیدهای ورود به طب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.