خبرگزاری طب اسلامیطب اسلامی

مدیرعامل مؤسسه تحقیقات حجامت ایران : تعطیلی «مؤسسه تحقیقات حجامت ایران» مقدمۀ تعطیلی طب‌ سنتی در کشور است

مدیرعامل مؤسسه تحقیقات حجامت ایران در گفت‌وگو با تسنیم:
تعطیلی «مؤسسه تحقیقات حجامت ایران» مقدمۀ تعطیلی طب‌ سنتی در کشور است
1395020811045910275889510
خیراندیش رئیس مؤسسه تحقیقات حجامت ایران گفت: وقتی مؤسسه تحقیقات حجامت ایران به‌عنوان مسئول اصلی آموزش حجامت در کشور با بیشترین سابقه فعالیت در زمینه درمان و آموزش در بعد کمّی و کیفی، تعطیل می‌شود باید منتظر تعطیلی تمام طب سنتی در سطح کشور باشیم.

حسین خیراندیش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» درباره علت پلمب شدن مؤسسه و درمانگاه تحقیقات حجامت ایران در روز ششم اردیبهشت به‌دستور دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۱۹ تهران اظهار داشت: مؤسسه تحقیقات حجامت ایران در سال ۱۳۶۵ فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۶۹ این مؤسسه به ثبت رسمی رسید و در همین سال نیز فعالیت‌های آموزشی خود را نیز آغاز کرد.

وی افزود: مؤسسه تحقیقات حجامت ایران در سال ۷۳ ــ ۷۲ موفق به دریافت موافقت اصولی از وزارت بهداشت شد و در سال ۸۳ نیز با پیگیری این مؤسسه، بخشنامه وزارت بهداشت مبنی بر ممنوعیت حجامت در سطح کشور با حکم دیوان عدالت و شورای نگهبان ابطال شد و انجام حجامت توسط افراد واجد شرایط، شکل قانونی و رسمی به خود گرفت.

مدیرعامل مؤسسه تحقیقات حجامت ایران خاطرنشان کرد: از همین سالها به بعد گواهی‌هایی که توسط این مؤسسه صادر می‌شد، مورد تأیید وزارت بهداشت قرار می‌گرفت و این روند ادامه داشت تا زمانی که آقای خدادوست به معاونت طب‌ سنتی انتخاب شد و با صدور بخشنامه‌ای، اعتبار گواهی‌های مؤسسه را لغو کرد و یک یا دو ماه پیش هم معاونت طب سنتی به اداره‌کل تبدیل شد.

خیراندیش درباره نحوه اعطای مجوز برای مراکز و مؤسسات فعال و واجد شرایط در حوزه طب سنتی تصریح کرد: معاونت طب‌ سنتی وزارت بهداشت، آیین‌نامه‌هایی را برای اعطای مجوز به سلامتکده‌ها وضع کرده‌ که بر اساس همین آیین‌نامه‌ها، پزشکانی که در مؤسسه تحقیقات حجامت ایران کار می‌کنند، واجد شرایط دریافت مجوز سلامتکده هستند؛ بر همین اساس، ما هم دو سال پیش تقاضای تأسیس سلامتکده در حوزه دانشگاه ایران را به وزارت بهداشت ارائه کردیم و مرتباً هم پیگیر دریافت مجوز بودیم اما در این مدت، نه‌تنها از پاسخگویی امتناع کردند بلکه در ادامه با کارشکنی‌های فراوان، مجوزی هم برای مؤسسه تحقیقات حجامت ایران صادر نکردند و اکنون به‌جرم نداشتن مجوز، مؤسسه را تعطیل کردند.

مدیرعامل مؤسسه تحقیقات حجامت ایران با تأکید بر امتناع وزارت بهداشت برای صدور مجوز برای این مؤسسه با وجود داشتن شرایط مندرج در آیین‌نامه مربوطه معاونت طب سنتی متذکر شد: پیش از این مؤسسه تحقیقات حجامت ایران بر اساس حکم دیوان عدالت اداری فعالیت می‌کرد تا معاونت طب‌ سنتی سازوکارهایی را در این زمینه تنظیم کرد.

خیراندیش یادآور شد: در حال حاضر سلامتکده‌های متعددی مجوز گرفته‌اند و سلامتکده‌هایی که تابع ما بودند و دوره‌های آموزشی خود را در مؤسسه تحقیقات حجامت ایران گذرانده بودند، مجوز آنها توسط وزارت بهداشت صادر شده اما جالب اینجاست که وزارت بهداشت به خود مؤسسه پاسخ مثبتی نداد.

وی با بیان اینکه این اقدام اخیر کارشکنی محسوب می‌شود، گفت: از سوی دیگر تعداد مجوزهایی که مؤسسه تحقیقات حجامت ایران صادر کرده است، بیش از ۷ هزار مجوز و گواهی برای پزشکان در کشور بوده است که اگر بنا باشد این مجوزها فاقد ‌اعتبار باشند، این بدان معنی خواهد بود که تمام جریان طب‌ سنتی در کشور باید تعطیل شود؛ دیدگاه ما این است که این امر، توطئه‌ای برای براندازی طب‌ سنتی در سطح کشور است نه صرفاً اقدامی علیه مؤسسه تحقیقات حجامت ایران.

مدیرعامل مؤسسه تحقیقات حجامت ایران متذکر شد: ابتدا به‌سراغ مؤسسه تحقیقات حجامت ایران آمدند، در آینده حتی به‌سراغ کسانی که در این حوزه دارای مجوز هستند نیز خواهند رفت؛ وقتی مؤسسه تحقیقات حجامت ایران به‌عنوان مسئول اصلی آموزش حجامت در کشور با بیشترین سابقه فعالیت در زمینه درمان و آموزش در بعد کمّی و کیفی، تعطیل می‌شود باید منتظر تعطیلی تمام طب سنتی در سطح کشور باشیم.

خیراندیش در پاسخ به این سؤال که آیا وزارت بهداشت به‌لحاظ قانونی می‌تواند مجوزهای اعطاشده توسط مؤسسه تحقیقات حجامت را فاقد اعتبار اعلام کند، اظهار داشت: به‌دلیل اینکه مجوزهای اعطایی از سوی مؤسسه تحقیقات حجامت ایران پیش از تأسیس معاونت طب سنتی وزارت بهداشت و براساس حکم و اختیار دیوان عدالت اداری صادر شده است، اقدام اخیر به‌نوعی ایستادگی در مقابل رأی دیوان عدالت اداری است چون وقتی باید حجامت طبق رأی دیوان عدالت اداری آزاد باشد، باید تمهیداتی هم انجام شود و نخستین تمهید، موضوع آموزش است و البته مؤسسه، شکایت خود در این زمینه را به دیوان عدالت اداری ارائه کرده است.

وی افزود: اصولاً در موضوع آموزش حجامت، معاونت‌ طب سنتی که اقدامی انجام نداده است و دانشگاه‌ها در این زمینه هیچ ورودی نداشتند اما ۲۰ سال قبل از اینکه معاونت طب سنتی در وزارت بهداشت تأسیس شود، مسأله آموزش در حوزه حجامت توسط مؤسسه تحقیقات حجامت ایران آغاز شد و گواهی، کتاب‌ها و مفاهیم این امر هم کاملاً مشخص است، همچنین بیمارهای مختلفی هم که توسط حجامت درمان شده‌اند، دارای پرونده، مدارک و در دسترس هستند.

خیراندیش با بیان اینکه مؤسسه تحقیقات حجامت ایران محل اصلی مراجعه پزشکان حوزه طب سنتی، بیماران صعب‌العلاج و طرفداران طب سنتی است، خاطرنشان کرد: بر اساس آمار سال ۹۲ حدود ۱۲ میلیون مورد حجامت در سطح کشور از طریق افراد ذی‌صلاحی که گواهی‌های خود را از این مؤسسه دریافت کرده‌اند، صورت گرفته است و البته این آمار در سالهای ۹۳ و ۹۴ افزایش نیز داشته است.

وی درباره تعداد فارغ‌التحصیلان طب سنتی در دانشکده‌های طب سنتی زیرمجموعه وزارت بهداشت و ظرفیت بسیار محدود آنها اظهار داشت: پزشکانی که در این حوزه توسط وزارت بهداشت فارغ‌التحصیل شده‌اند حدود ۲۰۰ نفر هستند که حدود ۵۰ نفر از آنها مجوز گرفته‌اند که البته در آموزش‌های همه آنها نیز حجامت وجود ندارد؛ در واقع با وضعیتی که به وجود آورده‌اند اکنون به‌غیر از این ۵۰ نفر کسی در طب سنتی، اجازه فعالیت نخواهد داشت و این امر مقدمۀ تعطیلی کل طب سنتی در سطح کشور است.

خیراندیش در خاتمه تأکید کرد: با تعطیلی مؤسسه تحقیقات حجامت ایران، آموزش در این حوزه نیز تعطیل شد که منجر به لطمه شدید به طب‌ سنتی کشور خواهد شد.
۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۵

علی

✔دانشجو رشته شبکه و نرم افزار هستم و در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت می کنم ، به طب اسلامی علاقه دارم و دوست دارم در ثواب نشر حقیقت طب اسلامی سهیم باشم.❤

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن