خبرگزاری طب اسلامیطب اسلامی

مرجع ما در مباحث طبی باید منابع دینی نظیر قرآن و روایات معصومین(علیهم السلام) باشد

حجت الاسلام و المسلمین محسن اسماعیلی محقق طب سنتی نظریات کاربردی خود را در باب آموزش و پژوهش طب سنتی مطرح کردند:
طب و طبابت با جسم مردم در ارتباط است و یقینا جسم که درگیر شد ، روح و روان آدمی نیز درگیر خواهد شد؛ لذا یک طبیب یا یک پژوهش گر در زمینه طب می بایست با دقت و حساسیت خاصی مباحث طبی را پیگیری نماید.

alt

قدم اول در آموختن طب، مجهز شدن و آشنایی با علومی است که اصطلاحا علوم پایه طب گفته می شود ؛ نظیر: ریاضیات، هندسه، جغرافیا، نجوم، فقه ، حدیث، منطق و ….
قدم دوم ، آشنایی با مبانی طب می باشد . اگر مبانی به صورت کامل و دقیق کار نشود ، بنایی که چیده می شود ، قابل اطمینان نیست و چه بسا امکان رد کردن آن نیز به سادگی موجود باشد.
کسی که نظریات طبی خود را بر اساس مبانی اصولی طب نچیده باشد، چیزی شبیه تجربیات برخی از پزشکان می شود که در یک زمان به یک نتیجه ای رسیده باشد و پس از چندی همان نظریه رفع بشود.
طب سنتی عالم تجربه نیست بلکه عالم علم و مبنای اصولی است. هرچند که تجربه هم کمک شایانی به طبیب می کند اما با تجربه نمی خواهیم به راه درمان برسیم.
مرجع ما در مباحث طبی باید منابع دینی و الهی باشد ؛ نظیر: قرآن و روایات معصومین (علیهم السلام). کتاب هایی که از علمای طبی صادر شده است می بایست در شرح و توضیح آیات و روایات اسلامی بدانیم نه ادله ای در مقابل کتاب و سنت.
همه اقشار می توانند در زمینه طبی مطالعه و تحقیق داشته باشند اما بهترین گزینه برای غوص در مطالب عمیق طبی ، طلاب علوم دینی هستند که با منابع اسلامی بیشتر آشنا هستند و علوم پایه طب را بهتر گذرانده اند.
سبک کاری ما در طب می بایست تلفیقی از طب سنتی و طب اسلامی باشد تا تمامی جوانب کار را بتوانیم بسنجیم.
همان طور که در فقه ، مجتهد داریم ، نیازمند اجتهاد به معنای دقیق کلمه در طب نیز هستیم؛ یعنی طبیب باید مجتهدانه وارد عمل شود و رای خود را صادر نماید هرچند نظریات دیگران بی تاثیر در نظر او نیست اما باید استدلال های منطقی خود را برای تجویزات خود چه در زمینه حفظ الصحه و چه در زمینه درمان گری داشته باشد.
تمامی مراحل آموزش و پژوهش طب سنتی باید کاربردی و عملیاتی باشد ؛ یعنی تمامی اجزاء طب باید لمس شود و به تعبیری دیگر باید شخص با طبیعت انس بگیرد ؛ چه طبیعت بدن خود و چه طبیعت پیرامون خود. اگر طب ممزوج با طبیعت شد و فقط منحصر در الفاظ نباشد، نتیجه ای فوق العاده خواهد داشت.
منبع:فاریاب نیوز

علی

✔دانشجو رشته شبکه و نرم افزار هستم و در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت می کنم ، به طب اسلامی علاقه دارم و دوست دارم در ثواب نشر حقیقت طب اسلامی سهیم باشم.❤

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن