خبرگزاری طب اسلامی

پژوهشگر بحران جمعیتی از سیاست های وزارت بهداشت انتقاد کرد:عقیم سازی دائمی ۴ میلیون زن و مرد ایرانی به بهانه تأمین سلامت!

پژوهشگر بحران جمعیتی شورای فرهنگی اجتماعی زنان با اشاره به اینکه شواهد علمی متعدد نشانگر اثر فوق العاده وزارت بهداشت در وقوع بحران جمعیت است، گفت: وزارت بهداشت باید پاسخ دهد عقیم سازی دائمی قریب به چهار میلیون زن و مرد ایرانی برای تأمین سلامت بوده است؟

قائم مقام وزیر بهداشت به تازگی در اظهاراتی گفته است: «فرزند آوری خانواده‌ها به وزارت ‌بهداشت مربوط نیست!».
حسین مروتی، پژوهشگر بحران جمعیت شورای فرهنگی اجتماعی زنان و برنده جایزه ملی جمعیت با توجه به این اظهارات قائم مقام وزیر در مصاحبه‌ با فارس گفت: این صحبت مسئولان وزارت بهداشت حرف جدیدی نیست و طی همین سه سال بارها به زبان‌های مختلف تکرار شده است، به عنوان مثال مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت در میزگردی، گفته بود: «اصلاً برنامه ما این نیست که جمعیت را کم یا زیاد کنیم، برنامه ما تأمین سلامت مادر و کودک است»، حرف مسئولان وزارت بهداشت این است که این وزارت‌خانه نقشی در وقوع بحران جمعیت نداشته است، حالا هم وظیفه‌ای برای جبران مافات ندارد در حالی که شواهد علمی متعدد نشانگر اثر فوق العاده این نهاد در وقوع بحران جمعیت است.
وی افزود: بنده معتقدم که عامل اصلی کاهش شدید رشد جمعیت، فرهنگ‌سازی شبکه بهداشت کشور و استفاده از بهانه‌های بهداشت و سلامت بوده است، به عنوان مثال مطالعات معتبر زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد بارداری‌های متعدد یک زن در پیشگیری از ابتلای وی به سرطان سینه، سرطان تخمدان و فیبروم نقش دارد ولی این مسائل به مردم گفته نمی‌شود، در مورد مرگ و میر مادران ناشی از بارداری و زایمان نیز باید گفت که آمار این مرگ و میر در کشور سالانه قریب به ۳۰۰ مورد است که وزارت بهداشت برای بررسی آن سمینارهای متعددی برگزار می‌کند و اخبارش را رسانه‌ای می‌کند، تا این خطر در اذهان مردم بزرگ جلوه کند، در حالی که این وزارت برای بیش از ۲۰۰ هزار سقط جنین سالانه که بیش از ۹۰ درصد آن جنایی و غیرقانونی است و آسیب‌های فراوان روحی و جسمی به مادران وارد می‌کند، هیچ سمیناری برگزار نکرده و برنامه‌ای نیز برای کاهش آمار این جنایت ندارد.
مروتی اظهار داشت: عمده این ۳۰۰ مرگ‌و‌میر مادر که با توجه به بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار بارداری سالانه، رقم کوچکی به شمار می‌آید، ناشی از مشکلات مدیریتی است، نه صرفاً به دلیل خطر زایمان؛ به عنوان مثال هنگام انجام زایمان پزشک حضور ندارد و این کوتاهی منجر به مرگ مادر می‌شود.
این کارشناس جمعیتی کشور در خصوص اینکه مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند ما سیاست‌گذار جمعیتی در کشور نیستیم، گفت: اینکه می‌گویند سیاست گذار نیستند حرف صحیحی است، سیاست جمعیتی نظام مشخص است و وزارت بهداشت باید مجری آن باشد ولی متأسفانه اجرا نمی‌کند، می‌گویند وزارت بهداشت به دنبال تحدید نسل نبوده و هدفش تأمین سلامت مادر و کودک بوده است؛ حالا هم مانند گذشته برنامه‌اش را تغییر نخواهد داد. بنده امیدوارم این صحبت از روی ناآگاهی باشد.
وی اضافه کرد: انجام طرح تنظیم خانواده به صورت ضمنی برخی مواهب در زمینه بهداشت و سلامت داشته است، ولی آسیب‌های زیادی هم به سلامت مردم وارد کرده است، مثلاً باید از مسئولان وزارت بهداشت پرسید که آیا عقیم‌سازی دائمی قریب به چهار میلیون زن و مرد ایرانی برای تأمین سلامت بوده است؟ اگر هدف تنظیم خانواده سلامت مادران بوده، چرا اکنون ایران، رتبه نخست آمار سزارین در دنیا را دارد؟ چرا همزمان با اجرای این طرح آمار سقط جنین غیرقانونی چند برابر شده است؟
مروتی در پایان اظهار داشت: البته آسیب‌های این طرح به سلامت مردم مورد اعتراف مسئولان وزارت بهداشت هم هست به عنوان مثال معاون پیشین بهداشت وزارت بهداشت در مصاحبه ای گفته است؛ «ما خودمان شاهد بودیم که کارمند ما برای این که قرص ممانعت از بارداری را به خانواده‌ها بدهد، ناخودآگاه مضراتش را نمی‌گوید. یک زمانی «نورپلنت» آورده بودیم و می‌توانست یک سری عارضه‌های کوتاه مدت داشته باشد، ولی اصلاً به افراد گفته نمی‌شد. چرا؟ برای این که هدف پرسنل این بود که پوشش استفاده از وسایل ممانعت از بارداری را افزایش دهند، تا مورد تشویق قرار گیرند. بالاخره سیستم این را از آن‌ها می‌خواست. این نبود که آن‌ها نمی‌دانستند که این‌ها عوارض دارند، شواهد علمی آن وجود داشت و دارد.» حالا این که عوارض وسایل ممانعت از بارداری به زنان گفته نشد برای سلامت مردم بود؟!

علی میلانی

✔دانشجو رشته شبکه و نرم افزار هستم و در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت می کنم ، به طب اسلامی علاقه دارم و دوست دارم در ثواب نشر حقیقت طب اسلامی سهیم باشم.❤

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن