دوشنبه , ۶ خرداد ۱۳۹۸

پژوهشگر طب اسلامی: طب اسلامی عامل پدافند غیر عامل در جنگ نرم

scan0001
مجتبی رفیعی بصیری-محقق طب اسلامی

استاد مجتبی رفیعی بصیری کارشناسی ارشد دانشگاه و از محققان طب اسلامی می باشد که سالان متمادی در عرصه های فرهنگی ،علمی و اجتماعی حضور فعال داشته اند مقاله ای که از مد نظرتان می گذرد نگرشی کوتاه و مشمول به جایگاه طب اسلامی در پدافند غیر عامل دارد:
موضوع این یادداشت کوتاه بررسی ارتباط طب اسلامی و پدافند غیر عامل است. منظور از طب اسلامی مجموعه دستورات دین درباره چگونگی یک زندگی سالم می باشد که شامل حوزه های وسیعی چون طبابت، خوراک، پوشاک، مسکن، رفتارهای فردی و اجتماعی، ازدواج و خواب و هر چیزی که به نحوی ارتباطی با سلامتی بدن دارد، است. و پدافند به مجموعه اقداماتی می گویند که آسیب پذیری را در برابر دشمن کاهش می دهد و اجازه ضربه به او را نمی دهد که به عامل و غیر عامل تقسیم می شود. پدافند عامل به اقدامات نظامی و پدافند غیر عامل به اقدامات غیر نظامی می گویند.
پدافند غیر عامل نوعی دفاع غیر نظامی است که نیاز به بکارگیری جنگ افزار ندارد و با اجرای آن می توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهییزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیر نظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده و یا میزان این خسارات را به حداقل ممکن کاهش داد. پدافند غیر عامل به معنای کاهش آسیب پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفا با بهره گیری از فعالیتهای غیر نظامی، فنی و مدیریتی است. در پدافند غیر عامل تمام نهادها، نیروها، سازمانها، صنایع و حتی مردم عادی می توانند نقش موثری ایفا کنند در حالیکه در پدافند عامل مانند سیستم های ضدهوایی و هواپیماهای رهگیر، تنها نیروهای مسلح مسئولیت دارند.
در منابع معتبر نظامی دنیا پدافند غیر عامل را شامل استتار، اختفاء، پوشش، فریب، تفرقه و پراکندگی، مقاوم سازی و استحکامات و اعلام خبر دانسته اند. البته به نظر نگارنده این تقسیم بندی برای جنگ های نظامی است و فقط در این موارد محصور نخواهد شد. جنگ نرم نیز به مجموعه اقدامات غیر نظامی و روانی و تبلیغاتی می گویند که هدف آن تاثیر گذاری بر احساسات، عقاید، فرهنگ و اقتتصاد یک جامعه یا گروه خاص هست. از آنجاییکه در جنگ نرم ابزارها و نوع تهاجم و دفاع متفاوت است، ما نیاز به شکل جدیدی از پدافند غیر عامل خواهیم داشت. عرصه های جنگ نرم عمدتا سیاست، فرهنگ و اقتصاد است. پس باید به دنبال استراتژی هایی باشیم که در این حوزه ها جلوی تاثیرات و نفوذ دشمن را بگیریم.
منظور از طب اسلامی تمامی دستورات قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت است که به نوعی با سلامت انسان و چگونگی زندگی او ارتباط دارد. پس علاوه بر موضوع طبابت و درمان بیماریها، شامل نوع یک زندگی سالم جهت جلوگیری از ابتلا به امراض، تغذیه، لباس، معماری و خانه سازی، شهرسازی، رفتارها و تعاملات اجتماعی، ازدواج و خواب و… می شود. چرا که همه این موارد دارای ارتباط با سلامت انسان هستند. حتی در حکومت داری نیز گریزی از طب اسلامی نداریم. چرا که برای عمل به اصول تندرستی در این زمینه ها نیاز به تدوین قانون و اجرای آن هستیم. البته مفهوم طب اسلامی به شکل اخص نیز در پیشگیری و درمان امراض به کار می رود و در این جا مراد ما معنای عام آن می باشد.
نگارنده معنقد است عمل به برنامه های تمدن ساز اسلام در حوزه طب، موجب جلوگیری از آسیب پذیری کشورمان در فرهنگ و اقتصاد و سیاست خواهد شد. به نوعی از خودباختگی علمی و دنباله روی غرب جلوگیری خواهد نمود. حتی “اقتصاد مقاومتی”، جلوگیری از “شبیخون فرهنگی”، “تولید علوم انسانی اسلامی” ، ایجاد “سبک زندگی اسلامی ایرانی”که کلید واژه های مقام معظم رهبری هست، با عمل به طب اسلامی محقق خواهد شد. اگر بخواهیم که در جنگ نرم پیروز میدان شویم و از ضربه پذیری خود از دشمنی که کمر به نابودی اسلام و نظام جمهوری اسلامی بسته است، جلوگیری نماییم، کافی است تابع دستورات ائمه هدی علیهم السلام در همه زمینه ها خصوصا طب اسلامی باشیم. برای روشن شدن بحث این موضوع را حوزه های مختلف با رویکرد پدافند غیر عامل و مقابله با آسیب پذیری ما در برابر دشمن بررسی می نماییم:
پزشکی
در زمینه پزشکی هم آسیب پذیری کشور اکنون بسیار بالاست و هم دست نفوذ متجاوزان به مسلمانان بسیار باز است و هم هزینه های سنگین آن برای کشور بار گرانی است. به طوری که قریب یک چهارم بودجه کشور اختصاص به وزارت بهداشت دارد و درآمد ناشی از هدفمندی یارانه ها را نیز به حوزه سلامت تخصیص داده اند. در وهله اول باید گفت که وزارت بهداشت تابع قوانین سازمان بهداشت جهانی است. و بدیهی است که این سازمان به دست صهیونیستها و کسانی که تشنه به خون مسلمانان و جوانان عزیز این مرز و بوم هستند اداره می شود. آنها در این سازمان به دنبال تصویب قوانین جهت نابودی امت اسلامی هستند که تلاش دارند نیات شوم آنها پشت چهره های دلسوزانه پنهان بماند و ما ناآگاهانه تن به خواست آنان دهیم و نمونه آن سیاستهای کنترل جمعیت بود که سالها در ایران اجرا می شد و با تدبیر رهبر فرزانه ما جلوی آن گرفته شد. یا می توان به قانون واکسیناسیون اشاره کرد که سالها بعد باید متوجه شویم که چه لطماتی از طریق واکسن نوزادان عزیزمان به دست خودمان به آنها وارد کردیم. واکسن هایی که فرمول آنها مورد تایید سازمان بهداشت جهانی(WTO) است!. در حوزه دارو، دست خون آلود دشمن در واردات داروهای آلوده و داروهایی که موجب ایجاد امراض سالها بعد از استفاده می شود، به وضوح قابل مشاهده است. حتی اگر تمام داروهای شیمیایی توسط خودمان تولید شود، باز از آسیب آن کاسته نخواهد شد. چرا که خود این داروهای شیمیایی موجب تضعیف نسلها شده و زمانی که درمان امراض را به عقل و تجربه بشر واگذار نمودیم، اثر مخرب داروهای تولید شده سالها بعد از استفاده آن مشخص می شود. نمونه آن دگزامتازون است که تزریق آن موجب جلوگبری از جذب کلسیم به مدت شش ماه خواهد شد. در پزشکی چه در تصویب قوانین و ملزم نمودن ما به اجرای آن، چه در حوزه آموزش جوانان و وادار ناخودآگاه آنان به درست پنداری یافته های علمی خودشان و پیروی از آنها و چه در حوزه واردات دارو و تجهیزات پزشکی کشور ما آسیب پذیر است. اضافه کنید به آن واردات خون های آلوده در سالهای پیش، تلفات ناشی از اشتباهات پزشکی، مبارزه با طب سنتی و اسلامی، دفع زباله های بیمارستانی، امراض بیمارستانی، بازار سیاه دارو و پیوند اعضا و بودجه سنگین کشور برای پزشکی. حال نقش طب اسلامی اینجا چیست؟ باید با اقتدار بگوییم در صورت عمل به طب اسلامی آمار ابتلا به امراض بسیار پایین خواهد آمد. این موضوع خود موجب صرفه جویی در بودجه، آرامش روانی، و کاهش ضربه پذیری و سودجویی است. بسیاری از امراض لاعلاج فعلی به راحتی با طب اسلامی درمان خواهد شد. نمونه ها زیاد است. مثلا فقط با حذف چای سیاه و تغذیه از غذاهای خون ساز مانند سبزی تره کم خونی ریشه کن یا بسیار کم خواهد شد. کاهش رطوبت بدن از ابتلا به تشنج و ام اس جلوگیری خواهد نمود. حدف گوشت گاو از خیلی امراض جلوگیری می کند و… و خلاصه نیاز ما به دشمن حذف خواهد شد و اجازه نفوذ و سوء استفاده به او نخواهیم داد.
اقتصاد
در حال حاضر اقتصاد ما یک اقتصاد بیمار و وابسته به نفت است. با بحران اشتغال مواجه هستیم و بسیاری از اشغال های موجود در جامعه کاذب است.دچار واردات بی رویه اجناس غیر ضروری و کم کیفیت، تورم و پولشویی هستیم. یکی از دلایل آن نیازهای کاذب و یا اشتباه در مصرف کنندگان می باشد. طب اسلامی با اصلاح نیازهای مردم می تواند به اقتصاد کمک شایانی نماید. به عنوان نمونه استفاده صرف از لباسهای نخی موجب حذف وارادات لباسهای پلاستیکی، رونق بازار پشم گوسفند، جلوگیری از امراض و ایجاد اشتغال است. استفاده از مواد غذایی طبیعی موجب حذف گسترده مواد مصنوعی و بسته بندی و وارادات مواد غذایی بیهوده و جلوگیری از امراض، رونق کشاورزی و دامپروری می شود. در سالهای گذشته عدم واردات غذای مرغ از خارج، موجب بحران گوشت مرغ در کشور و به هم ریخته آرامش خانواده ها شد. حذف گوشت گاو موجب حذف بسیاری از واردات و رونق پرورش گوسفند و جلوگیری از امراض خواهد شد. امنیت مواد غذایی با تولید مواد غذایی اساسی در کشور و حذف نیازهای زائد محقق می شود. سالهاست دشمنان با جمع آوری بذرهای اصیل، بذرهای اصلاح شده و ضعیف و نابارور را در اختیار ما می گذارند که خود موجب بحران غذا در آینده است. عدم خودکفایی در تولید گندم، آینده کشور را با خطر روبه رو می کند. عمده برنج های وارداتی مسموم و اصلاح نژاد شده است. علت اصلی بحران کم آبی استفاده نابجا از آب و صنعتی شدن است. گسترش شهرنشینی و تبدیل جامعه از تولید کننده به مصرف کننده یک زنگ خطر است. به هیچ عنوان نباید غذاهای اساسی مردم از خارج وارد شود و یکی از راهکارهای آن اصلاح نیازهای مردم با طب اسلامی است. همچنین امروزه توریسم درمان از درآمدزاترین منابع کشورهای غربی می باشد که ما می توانیم با عمل به طب اسلامی ضمن بی نیازی از آنان، برای کشور خود درآمد گسترده داشته باشیم.
فرهنگ
از مشکلات عمده ما در حوزه فرهنگ، غرب زدگی و اتوپیا پنداری آن در بین مردم است. پیشرفتهای به ظاهر محیرالعقول و نابودکننده بشریت و کره زمین به یمن تبلیغات رسانه ها و آموزشهای غلط در سیستم آموزشی ما در چشم انسانها موجب عقب مانده پنداری آنان است که پیروی از غرب را ضروری می دانند. حال آنکه با تبیین گستره طب اسلامی مشخص می شود ما در بسیاری از زمینه ها نه تنها نیازی به غرب نداریم بلکه با خوداتکایی بر داشته های خود و عمل به فرامین کلام خدا و انبیاء و معصومین علیهم السلام می توانیم الگوی کشورهای دیگر باشم.
از مشکلات دیگر فرهنگی ما، پوچ بودن آن است. ضرورت تبیین طب اسلامی رسالت سنگینی بر دوش مبلغین می گذارد تا یکبار دیگر جان دیگری در فعالیتهای فرهنگی کشور بدمند و شور زایدالوصفی برای فراگیری و آموزش آن کشور را فرا گیرد. تربیت صحیح جامعه زیر سایه طب اسلامی نسلی دیگر خواهد آفرید که اسلام را تنها برنامه سعادت و نجات بشر بدانند و برای ظهور آخرین منجی آن زمینه سازی و لحظه شماری کنند.

یک نظر

  1. سلام كار مهم بود لطفا جواب بديد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.