طب اسلامی

چرا آمار سزارین در ایران بالاست؟

چرا آمار سزارین در ایران بالاست؟

🔹یکی از دلایل بالا بودن این آمار ترس زنان باردار از زایمان طبیعی به دلیل عدم آگاهی است. البته برخی پزشکان با حمایت از این عمل موجب تقویت این حس در بیماران خود می شوند. دلیل طرفداری عده ای از پزشکان از سزارین قابل پیش بینی بودن زمان آن است که پزشک می تواند برنامه شخصی و کاری خودش را راحت تر تنظیم کند. همچنین استفاده از تکنولوژی در انجام زایمان، ترس از شکایت بیماران، محرک های مالی مانند تعرفه بیشتر، صرف زمان کمتر و قابل کنترل و سیستم آموزش پزشکی در دانشگاه ها نیز دلایل دیگر رغبت پزشکان برای انجام این عمل است.

🔹 ۷۵ درصد سزارین هایی که در کشور ایران انجام می شود، غیرضروری و به صورت انتخابی بوده است. میزان بالای سزارین های غیرضروری در کشور ایران زنگ خطر برای متولیان بهداشت و درمان است.

🔹طبق بیانیه سازمان بهداشت جهانی، در سال ۱۹۸۵ کشورهایی که میزان سزارین در آنها زیر ۱۰ درصد است از کمترین میزان مرگ و میر نوزدان تازه متولد شده برخوردارند. میزان کلی سزارین در غرب که طی ۱۹۸۰ به ۲۵ درصد رسیده بود، با راهکارهای دولت ها بسیار کاهش یافت و هم اکنون در بعضی کشورها به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است. میانگین این آمار در غرب هم اکنون چیزی نزدیک به ۲۰ درصد است.

🔹همچنین باید به این نکته اشاره کرد که بالا رفتن آمار عمل سزارین، نشان دهنده دو واقعیت تلخ در جامعه ایران است. نخست اینکه عده ای به دنبال منافع مالی خود، حاضر هستند جان مادر و نوزادش را به خطر بیندازند و دوم اینکه سطح آگاهی جامعه در مسائل پزشکی، هنوز در حدی قرار نگرفته که بتواند معایب و مزایای شیوه علم نوین پزشکی را از یکدیگر تشخیص دهد.

🔹خطرات و معایبی که برای زایمان طبیعی ذکر می شوند در مقابل سزارین بسیار ناچیز است و سوالی که مطرح می شود این است که اگر زایمان طبیعی در همه موارد برای مادر عملی مضر و خطرآفرین است پس چگونه در طول تاریخ به وفور انجام می شده است و حتی امروزه در کشورهای پیشرفته با موفقیت همراه است؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن