طب اسلامی

چرا طب اسلامى؟

چرا طب اسلامى؟

در بينش اسلامى حقيقت ” علم ” به عنوان نور معرفى و از تعابيرى چون مايه حيات جان، راه رسيدن به بهشت ، وسيله تعبد و معرفت ، تكيه گاه دين و … براى توصيف آن استفاده شده است. ( ميزان الحكة ؛ ج ٨ ؛ احاديث شماره ١٤٢٢٤، ١٤٠٧١، ١٣٩٠٢، ١٣٨٠٠، ١٣٧٩٦، ١٣٧٩٧، ١٣٧٩١، ١٣٧٩٣)

🔹براى كسب و رسيدن به اين علم نيز مقدماتى بيان شده، از جمله : تقوا، عبوديت، عمل به علم، درخواست از خداوند و … و البته علاوه بر تمام اين مقدمات ، توفيق دست يابى به آن بر اساس خواست و عنايت الهى ميباشد. ( همان؛ احاديث شماره ١٤٢٢٤، ١٤٢١٥ )

🔹چنين علمى آثار شگرفى بر عالم ( كسره لام) ميگذارد به نحوى كه نتيجه دست يابى به آن خداشناسى ، ورع، تقوا ، زهد و… خواهد بود.( همان ؛ احاديث شماره ١٤٠٥٢، ١٤٠٥٧، )

🔹بنابراين علمى كه داراى اين ويژگى ها نباشد، در حقيقت چيزى جز جهالت و فناى دى دنيا نخواهد بود. ( همان؛ حديث شماره ١٤٢٠٢)

حال سوال اينجاست كه منبع چنين علمى كجا و چه كسانى هستند؟

🔹پاسخ اين سوال به وضوح در آيات و روايات قابل مشاهده است. ( ميزان الحكمة ؛ احاديث شماره ١٤٢٨٤، ١٤٢٨٥، ١٤٢٨٦، ١٤٢٨٧، ١٤٢٩٣ )

🔹بى ترديد منبع اين علم كه حقيقت آن نور است، خداوند تبارك و تعالى و واسطه وصول آن به ما معصومين عليهم السلام هستند.
بنابراين ما مجاز به اخذ علم از ديگران نيستيم و در حقيقت ديگران علمى ندارند.

🔹نكته ديگر اين كه تمام توسعه و پيشرفت غرب، حاصل مهارت هاست و نه علم. حقيقت فناورى ها و اختراعات و ابداعات آن ها در زمينه هاى مختلف تنها مهارت سرهم كردن جمادات است كه در همين مسأله نيز به دليل عدم استوار بودن اين مهارت ها بر مبانى و نگرش توحيدى و الهى به موفقيت حقيقى نرسيده اند و شاهد مثال اين امر اين است كه ابداعات و اختراعات ارائه شده از سوى غرب در اغلب موارد و شايد در تمام موارد ، بيش از آن كه منفعت و فايده داشته باشد ، داراى ضرر است ( و إثمهما و اكبر من نفعهما ) مثال تمدن غربى به سان زنى است كه فرزند مياورد اما فرزندانى مرده!

🔹استفاده ما از اين ابزار و فناورى ها نيز بر طبق شرايط زمان است و نوع برخوردمان با آن ها بايد بر مبناى. قاعده اضطرار باشد و اين قاعده تا زمانى جارى است كه خود ما براساس اصول توحيدى و علوم اهل بيت عليهم السلام تمدن اسلامى را كه پيشرفتى همه جانبه است، احيا كنيم. بى شك پيشرفت هاى حاصل از اين علم حقيقى صرفا منفعت به دنبال خواهند داشت ، آن هم منفعت دنيوى و اخروى.

سوال ديگرى كه مطرح ميشود اين است كه با تعابيرى چون ” اطلبوا العلم و لو كان عند الكافر ” يا ” انظر الى ما قال و لا تنظر الى من قال” چه كنيم؟!

🔹نكته اى كه وجود دارد اين است كه اگر علم را در نزد كفار يا ديگران ديديد ، بدانيد كه ريشه علم آنان نيز از اهل بيت عليهم السلام ميباشد ( ميزان الحكمة ؛ حديث شماره ١٤٢٨٧ ) و خود حقيقت آن را نميدانند. در واقع آنان بخش مادى و دنيوى آن را گرفته و براى كسب منافع دنيوى به آن عمل ميكنند. چرا كه همان طور كه ذكر شد ، حقيقت علم نور است و نور نميتواند در نزد كفار باشد.

🔹لازم به ذكر است كه لفظ “علم” در روايات مذكور مطلق است، يعنى هم علوم مادى و هم علوم معنوى را شامل ميشود. اساسا در بينش اسلامى امور مادى و معنوى منفك از هم نيستند ، بنابراين اهل بيت عليهم السلام منبع تمام علوم اند و بايد مرجع ما در تمام جوانب حيات باشند.

🔹بنابراين علت اصرار ما بر اكتفا به طب اسلامى و كنار گذاشتن ساير طب ها همين مسأله يعنى ريشه علوم ميباشد.
منشأ طب اسلامى بر خلاف طب نوين كه ريشه در تفكر انسان محور و ليبرال غرب دارد و بر خلاف طب سنتى كه تنها در مواردى ريشه در اسلام دارد، تماما منشأ الهى و توحيدى است. در نتيجه دليل ما بر رد ساير طب ها شيوه يا موفقيت در درمان نيست بلكه صحبت از منشأ اين طب هاست ، چرا كه هدف و درمان اصلى در طب اسلامى درمان جسمى نيست، هدف و درمان اصلى پذيرش عملى ولايت الله جل جلاله و معصومين عليهم السلام ، احياى تمدن و سبك زندگى اسلامى ، فراهم كردن مقدمات حياة طيبه در دنيا و به تبع آن فراهم شدن مقدمات حيات طيبه در آخرت است.

🔹پر واضح است كه اين هدف و نوع نگاه ، درمان جسمى را نيز به دنبال خواهد داشت ، زيرا به اعتقاد ما دنيا و آخرت منفك از هم نيستند ( الدنيا مزرعة الآخرة ) و جسم مركب( فتح ميم )روح است.

🔹طب اسلامى با درك تأثير عادات و نحوه ى زندگى و مأكولات بر روح انسان و به تبع آن بر پيمودن مسير كمال، به دنبال اصلاح عادات و سبك زندگى و توجه دادن انسان به اين مسائل است و محدود به ساخت و تجويز چند دارو نيست. طب اسلامى در حقيقت حيطه اى از تبليغ اسلام است و طبيب پيش از آن كه طبيب باشد ، مبلغ دين است.

✍ ل. ازرقى

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن