یکشنبه , ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

حجه الاسلام والمسلمین امیر نادری محقق و پژوهشگر طب اسلامی بیان کرد:طب اسلامی همان سبک زندگی اسلامی است

-لطفا خودتان را معرفی کرده و بفرمایید چگونه با طب اسلامی آشنا شدید؟
بسم الله الرحمن الرحیم. امیر نادری هستم.طلبه حوزه علمیه قم و مشغول درس خارج .
از مدتها قبل دغدغه مسایل طبی را داشتم و به مکتبهای طبی مراجعه میکردم. اما هیچ کدام برایم قانع کننده نبودند .جواب گوی سوالات ذهنی ام نبودند .این جریان ادامه داشت تا وقتی که متوجه طب اسلامی شدم و در جلسات و کلاسهای مختلف شرکت کردم و مطالعاتی داشتم .ولی در اینجا هم میدیدم که کسانی زیاد مدعی طب اسلامی هستند ولی در واقع و عمل و علم کمتر به آن پرداخته اند. یک مشکل این بود که آیا طب اسلامی که ادعا میشود به صورت محض و خالص وجود دارد و آیا جواب گوی نیازهای مردم هست یا نه ؟
در این بین خبری به گوشم رسید که یک مجتهد در طب اسلامی کار اجتهادی کرده است.اینجا بود که با شوق تمام پیگیر شدم و متوجه شدم که استادی به نام آقای تبریزیان یک کتاب اجتهادی طبی نوشته اند .این آغاز آشنایی بنده با ایشان بود.بعد نوارهای درسی ایشان که کتاب خودشان را تدریس کرده بودند را تهیه کردم و با علاقه فراوان آنها را گوش کردم و نوشتم.طولی نکشید که با تلاش عده ای از دوستان زمینه آمدن ایشان به شهر مقدس قم فراهم شد و ما بیش از پیش از چشمه معارف اهل بیت علیهم السلام بهره مند شدیم.
ـ چرا در بین تمام موضوعات علمی حوزه تخصص خود را علم طب قرار دادید؟
اگر بخواهم به سوال شما جواب دقیق و درستی داده باشم عرض میکنم که بنده انتخاب یک تخصص نکرده ام بلکه عقیده ام این است که ما باید درتمام مسايل علمی یعنی در تمام دین آگاهی کامل و معرفت کافی را کسب کنیم زیرا اگر بخشی از دین را شناخت و بخشی را رها کرد به علم حقیقی دست پیدا نکرده ایم.پس لازم است که در شناخت دین به یک جامعیتی برسیم.اما این که فعلا بیشتر وقت خود را روی مسِئله طب گذاشته ام به خاطر اقتضای زمان است.وضع سلامت و بهداشت در تمام جوامع و جوامع اسلامی وخیم است.آمارهای تکان دهند ای از تعداد بیماران در انواع بیماریها به گوش میرسد که دل هر مسلمانی را به درد میآورد. و این نیست مگر به خاطر فاصله گرفتن از احکام و آداب اسلامی.بر این اساس تبلیغ دین بر پایه سلامت را انتخاب کردم.
ـبرخی می گویند آیا در اسلام، طب داریم و چیزی به نام طب اسلامی وجود دارد؟
سؤال خوبی است که در اذهان بسیاری وجود دارد.به یک معنا طب اسلامی داریم و به یک معنا خیر.از طرفی باید بگوییم که طب اسلامی داریم بلکه پیشرفته ترین و متکامل ترین طب دنیا را اسلام عزیز دارد.در آیات و روایات اسلامی شواهد فراوانی در صحت این مطلب وجود دارد.اینکه یک محقق و یک مجتهد اسلامی تعداد یازده هزار حدیث در موضوع و مربوط به علم طب جمع آوری کرده این به چه معنا است؟تازه این تمام کار نیست .هنوز خیلی جای تحقیق و گسترش دارد.روایات معصومین علیهم السلام با سخنی که از یک شخص غیر معصوم صادر میشود متفاوت است.در مواردی تنها یک روایت از معصوم میتواند پایه و اساس یک علم را بنیان بگذارد.همان طور که آن طبیب غیر مسلمان یک آیه از قرآن کریم را از معصومین علیهم السلام شنید و بلافاصله اعتراف کرد که تمام طب در همین یک جمله نهفته است.حال این حجم گسترده از گذاره های علمی و محکم که از دین اسلام در دست داریم گویای وجود طب اسلامی است.طبی که کاملا مستقل و بی نیاز است از هرگونه طب دیگر .چه طب سنتی و چه پزشکی شیمیایی و هر تفکر و نحله دیگری.
البته از طرفی باید گفت که در اسلام طب نداریم.به این معنا که دستورات دین عزیز اسلام بشریت رابه سعادت دنیوی و اخروی میرساند. و بارعایت این دستورات هیچگاه امت مسلمان گرفتار بیماریهای غیر معمول نمیشوند.در واقع طب اسلامی همان سبک زندگی اسلامی است،همان احکام شرعیه اسلامی است ،اعم از واجب و حرام و مستحب و مکروه و چیزی جدای از آن نیست. اینکه رهبر معظم انقلاب شعار سبک زندگی اسلامی را اعلام کردند و روی آن تاکید دارند این یک زکاوت و تیزبینی هست که از تعهد ایشان نسبت به اسلام و تقوای درونی نشأت گرفته است.و در واقع رعایت سبک زندگی اسلامی دستورات طبی اسلام را هم شامل می شود.
ـ به نظر شما با پیشرفتهای علمی که در پزشکی شده است و تخصص های فراوانی که به وجود آمده است این کار درستی است که ما دوباره هزینه و عمر خود را صرف یک پزشکی دیگر کنیم؟
بله ، سؤال شما را باید در چند لایه پاسخ داد.اول اینکه فرمودید پیشرفتهای علمی در پزشکی .باید معنای پیشرفت و معنای پیشرفت علمی را روشن کنیم.یک مطلب ساده ای است که ما باید متوجه آن باشیم وقتی میتوانیم بگوییم پیشرفت علمی حاصل شده است که ما به اهدافمان رسیده باشیم یا نزدیک شده باشیم.اگر شما نگاهی گذرا به آمارهای رسمی دنیا بیندازید منکر هرگونه پیشرفت در علم پزشکی میشوید.با توجه به اینکه روز به روز تعداد زیادی از انسانها به لیست بیماران افزوده میشود، با آگاهی از اینکه هر از چندوقت، یک بیماری لاعلاج در دنیا شایع میشود، با توجه به اینکه بیماریهای ساده در پزشکی مدرن درمان قاطعی ندارد، نمیتوانیم بگوییم پیشرفت چشم گیری صورت گرفته است.بلکه این پزشکی به خاطر عوارض زیادی که برای بیمار به همراه دارد خودش به یک عامل بیماری زا تبدیل شده است.پس پزشکی که هدفش سلامتی است به هدفش نرسیده است.
اشعه ها و پرتوهایی که در اثر عکس برداری از بدن ، منتشر می شود ،شیمی درمانی ،مصرف داروها مانند آنتی بیوتیک ها و غیره ،جراحی هایی که به وفور و در بسیاری از موارد بدون ضرورت انجام میشود و … عوارض خطرناکی دارد و ضررهای غیرقابل جبرانی را به بشریت وارد کرده است.
امروزه با وجود تمام تخصص ها در پزشکی بسیاری از مردم دنیا معتقدند که پزشکی شیمیایی ناکار آمد است و به داروهای گیاهی روی آورده اند.
مسئله دیگر اینکه ریشه های پزشکی رایج در دست بیگانگان بلکه دشمنان قسم خورده ما است.ما هرچقدر در اینجا پیشرفت کنیم باز شاگرد آنها هستیم.چطور ما می توانیم سلامت جامعه اسلامی که یک رکن مهم دربقاء آن است را دو دستی در اختیار دشمنان قرار دهیم و بگوییم : بفرمایید شما برای سلامت و تغذیه و بهداشت و درمان ما مسلامانان تصمیم بگیرید.چگونه در جامعه اسلامی برنامه های سازمان بهداشت جهای را اجرا کنیم در حالی که مدیران و تصمیم گیرندگان اصلی در آنجا دشمنان مسلمانان هستند.چقدر قرآن ما را از قرابت و دوستی با دشمنان خدا منع کرده است؟ چقدر ما نهی شده ایم از اینکه یهود و نصاری را ولی خودمان قرار دهیم؟
مگر ممکن است کسانی که هر روز بمب هایشان را بر سر مردمِ پیر و جوان و کودک و زن و مرد ما میریزند و ما را به خاک و خون میکشند و دائم با مسلمانان در جنگ هستند در مسایل پزشکی توصیه ای کنند که به نفع ما باشد؟
خیر .بلکه دقیقا همان اهدافی که در جنگ دارند که نابودی اسلام و مسلمین است را در پزشکی و دیگر جهات دنبال میکنند. علاوه بر اینکه در جنگ گرم برای آمریکا و اسراییل هزینه های مالی و حیثیتی دارد ولی در بهداشت و تغذیه و درمان کاملا به عکس است و همه چیز به سود آنها تمام میشود.
پس ملاحضه میفرمایید که از هر جهت نگاه کنیم میبینم که بر ما مسلمانان لازم است که قیام کنیم و نیازهای خودمان را از اسلام تامین کنیم که دستمان جلو دیگران دراز نباشد.
ـ در بین صحبت فرمودید «طب اسلامی مستقل از هر طبی حتی طب سنتی …» چه تقاوتهایی بین طب اسلامی و طب سنتی وجود دارد؟
بله. بسیاری از مردم وقتی طب اسلامی را میشنوند هیچ تصوری از آن ندارند و ذهنشان میرود سراغ طب سنتی.که این به خاطر مظلومیت طب اسلامی است.اما این دو کاملا با هم متفاوت هستند.بنده به چند نمونه از تفاوتها اشاره میکنم.
اول اینکه طب اسلامی همان دستورات و آداب اسلامی است و کاملا منشا الاهی دارد و از آیات قرآن و روایات معصومین علیهم السلام گرفته شده است.پس از طرف خداوند متعال است.اما طب سنتی از تجربیات انباشته بشر تشکیل شده است.لذا بسیاری از مسایل آن مستدل نیست و خطا و اشتباه در آن رخ میدهد. البته ناگفته نماند که ریشه های اصلی طب از انبیاء است.
تفاوت دوم اینکه طب اسلامی هیچگاه گرفتار رفتارهای خلاف شرع نمیشود.یعنی طبیب اسلامی یک نسخه حرام تجویز نمیکند برخلاف طب سنتی که مقید به رعایت احکام شرع نیست و در نسخه هایش توصیه به ارتکاب حرام دیده میشود.به عنوان مثال شرب خمر که حرمت آن از مسلمات است و خمر نجس میباشد ، یکی از چیزهایی است که در بعضی از کتب طب سنتی خواصی برای آن ذکر کرده اند. ولی طب اسلامی فرسنگها از این چیزها فاصله دارد.
تفاوت دیگر طب اسلامی با دیگر طب ها این است که طب اسلامی علت هایی برای بیماری ها ذکر می کند که دیگران از آن بی اطلاع اند. مثلا گناه کردن و سرپیچی از اوامر خداوند متعال یکی از عوامل بیماری است.حال اینکه چه چیزی گناه است و اوامر الهی چیست و واجب و حرام کدامند در منابع اسلامی آمده است.حال بیماری که علتش گناه است باید با ترک گناه و توبه درمان شود نه با خوردن دارو.
مسئله دیگر اینکه طب اسلامی است که به بیمار می فهماند که شفا از خداوند است همان طور که بیماری از اوست.ولی کسی که با اسلام آشنا نباشد درک درستی از این موضوع ندارد، تا چه رسد به اینکه به بیمار انتقال دهند.
تفاوت دیگر بحث دعا درمانی و قرآن درمانی و گریه درمانی و… است.
علاوه بر اینها تفاوت های دیگر هست که ان شاءالله در جای خودش قابل بررسی است.
باتشکر از شما

13 نظر

 1. با سلام و خسته نباشید.اول از همه تشکر میکنم از حاج آقا نادری و حاج آقا تبریزیان بابت زحماتی که میکشند.ثانیا به دلیل اینکه خودم از این داروها استفاده کردم و تاثیراتش رو دیدم به تمامی دوستان پیشنهاد میکنم که حتما قبل از استفاده از داروهای شیمیایی این داروها رو امتحان کنند.ضمنا با تمام احترامی که برای پزشکانی که برای علم پزشکی مدرن زحمت میکشند آرزو میکنم روزی طب اسلامی جایگزین طب مدرن شود.در پایان از مدیریت سایت بابت این مصاحبه تشکر میکنم

 2. خسته نباشید به همه کسایی که برا احیا و نشر این شیوه از طب تلاش میکنند
  واقعا عالیه

 3. سلام واقعأ عالی بود خدا قوت ایشالاکه موفق باشید بیشتر طب اسلامی روترویج بدین تامردم راحت بشن از دست داروهای شیمیایی

 4. سلام صحبتاشون عالی بود و دقیقا سوالایی که تو ذهن ما بود رو جواب دادن.. خدا قوت به همه ی کسایی که در زمینه شناسوندن
  بیشتر اسلام فعالیت دارن… من که خودم از همین طب اسلامی خیلی خوب نتیجه گرفتم…خیییییییییلی ممنون

 5. با سلام من روش درمانی آقای فراهانی را خیلی بیشتر می پسندم. اما توی سایت شما متاسفانه مصاحبه ای از ایشون ندیدم. باعث تاسفم شد که اروپایی ها برای ملاقات ایشون چقدر تلاش میکنند اما توی سایت مثلا طب اسلامی یه مصاحبه هم از ایشون نیست. اصلا از سایتتون خوشم نیامد.

 6. سلام
  چند ماهی هست که این وب زیر سایت در دسترس نیست
  مطالب طب اسلامی در این وبلاگ زیاد بود
  میشه راهنمایی کنید و وب سایت جدید و یا وب سایت دیگه ای بهم بگید؟؟
  http://www.rahenejat.ir

 7. سلام منم با قبل از آقای تبریزیان پیش آقای فراهانی رفتم ولی روش آقای تبریزیان وشاگردانشون رو بیشتر قبول دارم چوب فقط و فقط از احادیث و روایات استفاده میکنن…. و نتیجه ی خییلی خوبی هم گرفتم… خدا قوت به همشون

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*